انفجار ولایت لوگر در جنوب کابل را لرزاند

لوگر حق نشر عکس .
Image caption لوگر از ولایت های ناامن نزدیک به شهر کابل است

مقامهای امنیتی در ولایت لوگر در جنوب کابل گفته اند که انفجار انتحاری در شهرک "محمد آغه" منجر به کشته شدن یک کارگر و چهار مامور امنیتی شده است.

محمد جان عابد، از مسئولان اداره پلیس لوگر به بی‌بی‌سی گفت که در این حادثه فرد بمبگذار موتر/خودرو مملو از مواد منفجره حامل خود را بامداد روز جمعه، ۲ دسامبر، در نزدیک پایگاه نیروهای ناتو منفجر کرد.

به گفته او، در اثر این انفجار یک فرد کارگر، که برای نیروهای خارجی و افغان کار می‌کرد، کشته شد و دو پلیس و دو مامور اداره امنیت ملی، زحمی شدند.

این مقام پلیس لوگر افزود که نیروهای خارجی در این حادثه تلفاتی نداشته اند، اما ساختمان پایگاه آنها و همچنین چندین ساختمان دیگر و از جمله یک درمانگاه، یک موسسه خیریه و یک موسسه فرهنگی آسیب دیده است.

شاهدان عینی در شهرک محمد آغه گفته اند که این انفجار بسیار نیرومند بوده و بر اثر آن شیشه های بسیاری از خانه های نزدیک به محل انفجار شکسته است.

یک شاهد عینی گفت: "از روستاهای نزدیک به محل حادثه، دهها زخمی را به کلینیک بردیم. دکتران گفتند که تا حالا ۷۵ زخمی، که بیشتر کودکان و زنان هستند و بر اثر اصابت شیشه های شکسته مجروح شده اند، به کلینیک منتقل شده اند."

این شاهدان همچنین گفته اند که پس از وقوع این حادثه هلی‌کوپترهای نیروهای خارجی بر فراز محل انفجار به پرواز درآمدند و آمبولانسها هم برای انتقال زخمیان به محل حادثه رسیدند.

گروه طالبان مسئولیت این حادثه را به دوش گرفته و مدعی شده اند که در این انفجار به نیروهای خارجی تلفات سنگینی وارد شده است. یک سخنگوی این گروه گفته که فرد بمبگذار ۱۴ تن مواد منفجره را در موتر/خودرو حامل خود جاسازی کرده بود.

این حادثه یک روز پس از آغاز مرحله دوم برنامه واگذاری مسئولیت امنیتی به نیروهای داخلی افغانستان صورت گرفته است.

این مرحله از انتقال مسئولیت امنیتی روز پنجشنبه، اول دسامبر از ولایت پروان در شمال کابل آغاز شد و قرار است با کامل شدن مرحله دوم واگذاری امنیت به نیروهای افغان، کنترل نیمی از خاک افغانستان به این نیروها واگذار شود.

آنگونه که مقامهای دولت افغانستان گفته اند، این برنامه بازگشت ناپذیر است و تا سال ۲۰۱۴ میلادی در سراسر این کشور به اجرا درخواهد آمد.

اما برخی از منتقدان دولت حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان گفته اند که نیروهای داخلی برای به دست گرفتن مسئولیت امنیتی کل کشور آمادگی کافی ندارند.

مطالب مرتبط