روزنامه های کابل: شنبه، ۱۲ قوس

روزنامه های چاپ امروز کابل در سرمقاله ها و مطالب اصلی خود بیشتر به بررسی تحریم اجلاس بن از سوی پاکستان پرداخته اند.

قرار است این نشست با حضور مقامهای حدود صد کشور و سازمان بین المللی در شهر بن آلمان در پنجم دسامبر برگزار شود. چگونگی حمایت جامعه بین المللی از افغانستان پس از سال ۲۰۱۴ میلادی از مسائل اصلی مورد بحث این اجلاس خواهد بود.

اما اخیرا حکومت پاکستان در پی تیرگی روابط آن با آمریکا، اعلام کرد که در این اجلاس شرکت نخواهد کرد. در همین حال مقامات وزارت خارجه افغانستان به رسانه های داخلی این کشور گفته اند که عدم حضور پاکستان در این جلاس بر تصمیمگیریهای این اجلاس اثر منفی بجا نخواهد گذاشت.

هشت صبح سود و زیان عدم شرکت پاکستان در اجلاس بن را بررسی کرده و فهرستی از کارهایی را که به نظر نویسنده پاکستان برای بی ثباتی افغانستان انجام داده، ارائه کرده و از جمله نوشته که پاکستان گروه های طالبان و شبکه حقانی را برای "به زانو درآوردن" حکومت افغانستان در ده سال گذشته تقویت کرده است.

به نظر این روزنامه، پاکستان در هر اجلاسی که به نفع افغانستان تمام شود یا موضوع صلح در افغانستان با محوریت خود افغانها مطرح شود، شرکت نخواهد کرد. هشت صبح معتقد است که پاکستان با چنین صلحی به شدت مخالف است و به همین دلیل افغانها در برقراری هرنوع تماسی برای مصالحه با طالبان ناکام مانده اند.

به نوشته این روزنامه، پاکستان با بهبود جایگاه بین المللی افغانستان مخالف است و یکی از دلائل عدم شرکت پاکستان در اجلاس بن هم همین موضوع است. ولی هشت صبح افزوده که این امر از این لحاظ "خوب" است که چهره اصلی پاکستان شناسایی خواهد شد و این امر بیشتر از این به نفع پاکستان تمام شود، به زیان آن تمام خواهد شد.

آرمان ملی در سرمقاله خود تاکید کرده که در اجلاس بن دوم باید بر پاکستان فشارهای بیشتری وارد شود تا این کشور دست از حمایت از شورشیان بردارد. به باور این روزنامه، در پی کشته شدن اسامه بن لادن در نزدیک اسلام آباد، پایتخت پاکستان، جایگاه بین المللی پاکستان به شدت آسیب دید و این کشور به نظر بسیاریها به عنوان "حامی تروریسم" شناخته می شود.

سرمقاله نویس روزنامه به این باور است که در اجلاس بن احتمالا از مقامهای پاکستانی پرسیده می شد که چرا از تروریسم بین المللی حمایت می کند و مقامهای این کشور به همین دلیل از شرکت در این اجلاس خودداری کرده اند. نویسنده معتقد است که "بهانه جویی" پاکستان برای عدم شرکت در این اجلاس، ممکن است منجر به انزوای بین المللی این کشور شود.

آرمان ملی در ادامه تاکید کرده که مقامهای دولت افغانستان نباید در برخورد با پاکستانیها "عذر و التماس" کنند و از شرکت کنندگان اجلاس بن درخواست کنند که بر پاکستان فشارهای بیشتری وارد کنند و حتی موضوع تحریمهای اقتصادی علیه این کشور را در سازمان ملل بررسی کنند.

روزنامه افغانستان حمله انتحاری به منطقه "محمد آغه" ولایت لوگر در جنوب کابل را "پیام طالبان به کنفرانس بین المللی بن" دانسته و نوشته که این گروه خواسته است که با این حادثه توجه چهانیان را به خود جلب کند. به باور این روزنامه، طالبان قصد دارند که با سازمان دهی چنین حملات "سازش ناپذیری" خود را ثابت کنند.

این حادثه که بامداد روز جمعه، ۲ دسامبر روی داد، ناشی از انفجار یک موتر/خودرو مملو از مواد منفجره حامل یک بمبگذار انتحاری بود. این انفجار یک کشته و دهها زخمی بجا گذاشت. طالبان مسئولیت این حادثه را به دوش گرفته اند.

سردبیر این روزنامه افزوده که طالبان همواره در آستانه رویدادهای مهم مرتبط با افغانستان حملاتی را سازمان دهی می کنند تا از یک سو توانایی خود را به نمایش بگذارند و از سوی دیگر نشان دهند که در مقابل دولت و جامعه بین المللی مقاومت می کنند و سر سازش ندارند.

محمد رضا هویدا افزوده که مساله مصالحه با طالبان در اجلاس بن حتما مطرح خواهد شد، ولی به نظر او، بعید است که تحولی در برنامه آشتی با شورشیان روی دهد. نویسنده افزوده که ضعفها و کاستیها در این برنامه باعث شده که این برنامه به اجماع ملی نرسد و افغانستان گرفتار "دور باطلی" شود.

روزنامه دولتی انیس نوشته که حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان در نشستی با شرکت اعضای شورای عالی صلح و شماری از مقامهای ارشد دولتی موضوع مصالحه با طالبان را مطرح و بر اجرای برنامه آشتی با آنها تاکید کرده است.

به نوشته انیس، آقای کرزی در این نشست تاکید کرده که برای موثریت این برنامه، بر همکاری "صادقانه" پاکستان برای فراهم کردن زمینه مصالحه با شورشیان و "ایجاد آدرس مشخص برای مخالفان" تاکید کرده است. او همچنین دستور داده که برای تغییر ترکیب اعضای شورای عالی صلح و گسترش فعالیتهای این شورا هم کارهایی صورت گیرد.

اصلاح دیگر روزنامه دولتی نوشته که آقای کرزی رسما فرمان داده است نهادهای دولتی باید در گفتگوهای استراتژیک با کشورهای خارجی مشورتهای جرگه سنتی را "جدا" در نظر گیرند و شورای عالی صلح مشورت های این جرگه در باره مصالحه با طالبان را در صدر برنامه های کاری خود قرار دهد.

بر اساس فرمان آقای کرزی، ساختار تشکیلاتی شورای صلح باید مورد بازنگری قرار گیرد و نهادهای دولتی و از جمله شورای وزیران باید زمینه های لازم را برای اجرای این تغییرات فراهم کند. روزنامه اما توضیح بیشتری در این مورد ارائه نکرده است.

مطالب مرتبط