سرباز بریتانیایی که کودک افغان را با سرنیزه زده بود، زندانی شد

حق نشر عکس PA
Image caption دانیل کروک، شب قبل از آنکه به کودک افغان حمله کند، بیش از حد معمول مشروب الکلی نوشیده بود

وزارت دفاع بریتانیا اعلام کرده است که یک سرباز بریتانیایی که کودک ده ساله افغان را در ولایت جنوبی هلمند با سرنیزه زده بود از ارتش بریتانیا اخراج شده و به هیجده ماه زندان محکوم شده است.

در دادگاه محاکمه آقای کروک گفته شد که دانیل کروک در ماه مارچ سال گذشته، در شب قبل از آنکه با سرنیزه به یک کودک ده ساله افغان به نام غلام نبی حمله کند، بیش از حد معمول، مشروب الکلی نوشیده بود.

فردای آن شب سلاح دانیل کروک را از او گرفته بودند و او درحالی که تنها به نارنجک و سرنیزه مسلح بود، همراه گروهی از نیروهای بریتانیایی برای گشت زنی به ولسوالی نادعلی در ولایت هلمند رفته بود.

دادستانی که مسئول پرونده آقای کروک است در دادگاه گفت، کروک در هنگام گشت زنی به دو کودک بر می خورد که سوار دوچرخه بودند، آنها با سماجت به دنبال کروک راه افتادند و از او شوکولات می خواستند.

کروک عصبانی می شود و با سرنیزه به یکی از کودکان حمله می کند.

دادستان می افزاید که دانیل کروک در پایان ماموریت گشت زنی، فاش می کند که به کودکی حمله کرده و وقتی، پلیس نظامی از او دلیل حمله اش به کودک را می پرسد، نمی تواند از کارش دفاع کند.

حاجی شاهزاده، پدر غلام نبی به روزنامه گاردین گفته است، او نمی داند چرا سرباز بریتانیایی به پسرش حمله کرده و نیروهای بریتانیایی حتی حاضر نشده اند از او عذر خواهی کنند.

حاجی شاهزاده که کشاورز است گفته است پسرش هنوز از زخم سرنیزه رنج می برد و هنوز نمی تواند به مدرسه برود.

حاجی شاهزاده می گوید نیروهای بریتانیایی در افغانستان هستند تا به بازسازی این کشور کمک کنند و شورشیان را از آنجا برانند، نه اینکه به کودکان حمله کنند.

پلیس نظامی بریتانیا در مورد ۹۹ حادثه ای که از ژانویه ۲۰۰۵ تا مارچ امسال سبب کشته شدن و یا مجروح شدن غیر نظامیان در افغانستان شده، تحقیق کرده است.

یکی از سخنگویان وزارت دفاع بریتانیا می گوید حفاظت از غیر نظامیان افغان، یکی از ماموریت های اصلی، نیروهای بریتانیایی و نیروهای ایساف، مستقر در افغانستان است، نیروهای بریتانیایی بطور کامل آموزش می بینند تا مقررات نظامی را رعایت کنند و هر نوع تخطی از مقررات، به طور کامل پیگری می شود.

مطالب مرتبط