نیروی برق تا هجده ماه دیگر به ولایت بادغیس می رسد

Image caption اسماعیل خان گفت که شبکه توزیع برق در شهر قلعه نو تازه ساخته خواهد شد

محمد اسماعیل وزیر انرژی و آب افغانستان گفته است مرکز ولایت بادغیس در شمال-غرب افغانستان تا هجده ماه دیگر با برق وارداتی از کشور ترکمنستان روشن می شود.

قرارداد تمدید خط انتقال برق به شهر قلعۀ نو، مرکز این ولایت روز یکشنبه، ۱۳ قوس/آذر میان وزارت انرژی و آب افغانستان و یک شرکت ایرانی به امضا رسید.

مقامات وزارت انرژی و آب می گویند این پروژه ۱۵ میلیون دلار هزینه می برد و تا هجده ماه دیگر کامل خواهد شد. ساکنان این ولایت گفته اند که این طرح مهمترین طرحی است که در ده سال اخیر در بادغیس اجرا می شود.

وزیر انرژی و آب افغانستان گفت که طول این خط ۵۲ کیلومتر است و برای توزیع برق به خانه ها، شبکه تازه ای ساخته خواهد شد.

به گفته وزیر انرژی و آب، با اجرای این پروژه ۵۰ هزار نفر از ساکنان شهر قلعه نو، که شامل ۷ هزار خانواده می شوند، به نیروی برق دسترسی خواهند یافت.

بر اساس این قرار داد، شرکت ساختمانی سانیر ایرانی مکلف است تجهیزات مورد نیاز را ظرف دو هفته دیگر به منطقه انتقال دهد و پس از یک ماه عملا کار را شروع کند.

اما محسین درمانی رئیس این شرکت از مقامات افغان خواست که در زمینه انتقال تجهیزات از ترکمنستان به بادغیس همکاری کنند.

برنامه انتقال برق وارداتی از ترکمنستان به شهر قلعه نو خبر خوشی برای مردم این ولایت است. چرا که در ده سال گذشته به بازسازی بادغیس کمتر توجه شده و این ولایت یکی از محروم ترین مناطق افغانستان به شمار می رود.

غلام سخی پیشتاز، ساکن شهر قلعه نو گفت که با شنیدن این خبر بسیار خوش شده است، ولی تاکید کرد که تصمیم دولت برای انتقال برق به این ولایت عملی شود و در حد حرف باقی نماند.

حاجی خلیل دیگر ساکن ولایت بادغیس گفت که مردم این ولایت سالها منتظر رسیدن برق به ولایت شان بوده اند و حالا که این خبر از سوی دولت اعلام شده، مردم بسیار خوشحال خواهند شد.

بادغیس تنها ولایت و یا منطقه ای در افغانستان نیست که برق ندارد. در حال حاضر مردم در بیشتر مناطق این کشور شبها در تاریکی بسر می برند.

هرچند حکومت تلاش کرده که از کشورهای همسایه برق وارد کند، اما با وجود این تلاشها، در حال حاضر تنها ۳۰ درصد مردم افغانستان به نیروی برق دسترسی دارند و ۶۰ درصد نیروی برق مورد نیاز افغانستان از خارج وارد می شود.

در حالی که افغانستان از منابع سرشار آبی برخوردار است و مقامات هم می گویند که در سالهای اخیر دهها سد تولید نیروی برق را در مسیر رودخانه های این کشور در دست بررسی دارند، اما کار ساختمان این سدها به دلایل امنیتی و نبود امکانات مالی یا ناتمام مانده و یا هم اصلا آغاز نشده است.

مطالب مرتبط