روزنامه های کابل: یکشنبه، ۱۳ قوس

اجلاس بین المللی "بن دوم" موضوع اصلی مورد بحث در سرمقاله ها مطالب اصلی روزنامه های چاپ امروز کابل است.

این نشست روز پنجم دسامبر با شرکت مقامهای حدود صد کشور و سازمان بین المللی در باره آینده حمایت جامعه بین المللی از افغانستان برگزار می شود. گفته شده که این نشست برای افغانستان از اهمیت بالایی برخوردار است.

هشت صبح در مطلب اصلی خود تاکید کرده که در اجلاس بن باید راه طی شده در ده سال گذشته افغانستان نقد و بررسی شود و مرور کارهای انجام شده و نشده در این ده سال گذشته افغانستان باید برای هموارسازی راه آینده این کشور مورد استفاده قرار گیرد.

به نظر این روزنامه، حکومتداری و حاکمیت قانون در افغانستان قابل نقد است؛ حامد کرزی، رئیس جمهوری در حصار شماری از "چهره های قومی و عمدتا جنگسالار" بوده و نهادهای دولتی به نوعی "شرکت سهامی" تبدیل شده و حتی برخی از مقامهای محلی از سواد کافی برخوردار نیستند.

هشت صبح انتقاد کرده که "قانون گریزی" در افغانستان به یک فرهنگ تبدیل شده و مبارزه با فساد هم "ناکام" بوده است. به نظر این روزنامه، برای روی دست گرفتن تغییرات بنیادی در افغانستان باید در اجلاس بن از دولت این کشور در راستای پابندی به قانون، تعهد گرفته شود.

سروش ملت در مطلب صفحه نخست خود نوشته که افغانستان در حالی برای شرکت در اجلاس بن آماده می شود که دستاوردهای مورد انتظار مردم در پی برگزاری اجلاس مشابه ده سال پیش در این شهر به دست نیامده و "نکته های مبهم و نگرانیهایی" هم در این مورد وجود دارد.

به نظر نویسنده، در مورد تامین صلح در کشور هم نوعی درماندگی عمومی وجود دارد و برای طرح و اجرای برنامه ای در این زمینه هم شرایط لازم و عملی وجود ندارد و بازسازی در ده سال گذشته هم چندان رضایت بخش نبوده است.

سروش ملت افزوده که اگر به مصرف درست کمکهای جهانی در گذشته توجه می شد، حالا افغانستان با بسیاری از مشکلات کنونی مواجه نمی بود و این امر حتی بر روند صلح و جلب رضایت عمومی و کاهش انگیزه جنگی بخشی از شورشیان هم اثر می گذاشت.

به نظر نویسنده حالا این نگرانی وجود دارد که توجه بیش از حد به مساله مصالحه با طالبان در اجلاس دوم بن، توجه به مسائل دیگر و از جمله بازسازی، آموزش و تجهیز نیروهای مسلح و تجربه ده ساله افغانستان نادیده گرفته شود. روزنامه تاکید کرده که ده سال گذشته افغانستان باید به درستی آسیب شناسی شود.

ماندگار نوشته که مقامهای دولت افغانستان در این اجلاس تلاش خواهند که حمایت جامعه بین المللی را برای مصالحه با طالبان به دست آورند و این امر باعث خواهد شد که مسائل مهم دیگر و از جمله حل مشکلات میان افغانستان و پاکستان چندان مورد توجه قرار نگیرد.

روزنامه تاکید کرده که در این راستا مساله خط مرزی میان دو کشور موسوم به "دیورند" باید مورد بحث قرار گیرد. به نظر ماندگار در این ده سال این "مساله مهم نادیده گرفته شد" و حالا گر قرار است مساله افغانستان شود، مساله خط دیورند باید نخستین موضوع مورد بحث باشد.

نویسنده معتقد است که پاکستان همواره نگران بوده که اگر افغانستان آرام شود، ممکن است دولت این کشور برای تحریک قبائل مرزی پاکستان و ادغام آنها در افغانستان تلاش کند. ماندگار افزوده که پاکستان همواره خواسته که از این بابت مطمئن شود، اما افغانستان این اطمینان را نداده است.

به نظر این روزنامه، مرزهای دو کشور بر اساس حقوق بین المللی "حق طبیعی" هر دو کشور است، مناطق آن طرف این مرزها هم پاکستانی هستند و هیچ دلیل مشروعی وجود ندارد که این قسمت از خاک پاکستان را جدا و به افغانستان الحاق کرد.

روزنامه ویسا در سرمقاله خود سخنان ژنرال اشفاق پرویز کیانی، رئیس ستاد ارتش پاکستان را بررسی کرده و نوشته که او این سخنان را در آستانه برگزاری اجلاس بن اظهار کرده که قرار است فردا، دوشنبه، پنجم دسامبر در بن آلمان برگزار شود.

آقای کیانی اخیرا گفته است که ارتش پاکستان پس از این به هر گونه فعالیت نظامی در مرزهای خود "قاطعانه" پاسخ خواهد داد. پیش از این در اثر حمله هوایی ناتو ۲۴ سرباز پاکستانی در مرز افغانستان و پاکستان کشته شده اند.

پاکستان شرکت در اجلاس بن را تحریم کرده و ویسا نوشته که همزمان با برگزاری این اجلاس وضعیت در مناطق مرزی و قبائلی پاکستان در امر مبارزه با تروریسم "در وضعیت خاصی" قرار خواهد گرفت و این امر می تواند پیامدهای جدی داشته باشد.

ویسا افزوده که افغانها همواره گفته اند که وقتی بر شورشیان فشار وارد می شود، آنها به داخل خاک پاکستان می گریزند و به همین دلیل باید امکان دنبال کردن آنها وجود داشته باشد، ولی اظهارات اخیر رئیس ارتش پاکستان این وضعیت را تغییر خواهد داد و امکان تعقیب شورشیان دیگر وجود نخواهد داشت. اراده در سرمقاله خود مدعی شده که "بار دیگر در میزان تلفات غیرنظامیان افزایش" دیده می شود. به نظر روزنامه، هر چند همه فرماندهان ناتو در افغانستان گفته اند که کاهش تلفات غیرنظامیان در مبارزه با تروریسم در صدر برنامه های خود قرار می دهند، اما در عمل موفق نبوده اند.

روزنامه افزوده که نیروهای خارجی از آغاز حضور خود در افغانستان از سال ۲۰۰۱ میلادی به اصل حفاظت جان غیرنظامیان "بی توجهی" کرده و پس از آن هر بار که وعده حفاظت از جان غیرنظامیان را داده اند، مردم افغانستان کمتر به آن توجه کرده اند.

اراده همچنین نوشته اینکه اخیرا ژنرال جان آلن فرمانده نیروهای ناتو در افغانستان به نامه ای به حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان وعده داده که برای حفاظت از جان غیرنظامیان در مبارزه با تروریسم اولویت می دهد، هم باعث جلب رضایت مردم افغانستان نخواهد شد.

به باور سرمقاله نویس اراده، یکی از دلائل این امر این است که نیروهای خارجی بسیاری از کسانی را که در کشتار غیرنظامیان دخالت داشته، محاکمه نکرده اند و این موضوع باعث خواهد شد که مردم افغانستان به وعده تازه ژنرال آلن هم اعتماد نکنند.

مطالب مرتبط