درخشش فوتبال افغانستان در مسابقات جنوب آسیا

بازیکنان افغان
Image caption با وجود داشتن امکانات ناچیز وسهولتهای اندک، ملی پوشان افغان توانستند یک بازی قوی درمقابل حریفان خود از سریلانکا ارایه کنند

در چهارچوب مسابقات جام قهرمانی کنفدراسیون جنوب آسیا (South Asian Football Federation, SAFF) که هم اکنون درهند برگزار است، تیم ملی فوتبال افغانستان با نتیجه ۳-۱حریف سریلانکایی خود را شکست داد.

با وجود داشتن امکانات ناچیز وسهولتهای اندک، ملی پوشان افغان توانستند یک بازی قوی ارایه کنند.

سریلانکا دردقیقه پانزدهم بازی، با لرزاندن دروازه تیم افغانستان، با یک گل سبقت گرفت.

اما دیری نگذشت که دردقیقه ۲۱ سنجراحمدی بازیکن افغان ازمسافت نسبتا دور، با شوتی که از بهترین شوتهای مسابقات جام کنفدراسیون جنوب آسیا خوانده شده است، دروازه تیم فوتبال سریلانکا را درهم کوبید و دردقیقه ۳۵ او گل دوم افغانستان را نیز به ثمر رساند.

ودرحالیکه ۱۲ دقیقه به پایان بازی باقی مانده بود، با ارسال یک کورنر توسط هارون فخرالدین، عطا محمد یمرعلی با ضربه سر، سومین گل افغانستان را وارد دروازه تیم سریلانکا کرد و کاراین تیم را یک سره نمود.

این پیروزی، افغانستان را درکنارهند و نیپال به عنوان سه تیم نیرومند مسابقات قرارداد.

سنجر احمدی به خاطردرخششی که دربازی از خود نشان داد، به عنوان بهترین بازیکن این میدان شناخته شد وجایزه ویژه را از آن خود کرد.

دربازی قبلی افغانستان با نتیجه ۱-۱ با هند قهرمان جام کنفدراسیون جنوب آسیا مساوی شده بود.

Image caption جام کنفدراسیون فوتبال جنوب آسیا درهند برگزاراست

ملی پوشان افغان درآن بازی نیز بهتر از رقیبان خود درخشیدند وفرصت گل زدن برای آنها بیشتر از بازیکنان هند میسر بود.

درسومین بازی ابن مسابقات، تیم افغانستان روز چهارشنبه (۷ دسامبر) به مصاف حریف بوتانی خود می رود ودرصورت پیروزی، این کشور برای اولین بار درتاریخ خود موفق خواهد شد تا به نیمه نهایی مسابقات جام کنفدراسیون جنوب آسیا راه یا بد.

کارشناسان ورزشی پیش بینی می کنند که ملی پوشان افغان به آسانی از سد بوتان خواهند گذشت.

تیم بوتان درمقایسه با تیم افغانستان، نسبتا ضعیف است. درماه مارس امسال و در چهارچوب بازیهای جام چلنج آسیا درنیپال، افغانستان دوبار بوتان را با نتیجه ۳- صفر و۲ - صفر شکست داد.

تیم ملی فوتبال افغانستان برای نخستین بار در دهه ۱۹۴۰ به فعالیت آغاز کرد. اما پس ازآخرین بازی آن در۱۹۸۴ درچهارچوب مسابقات مقدماتی جام ملتهای آسیا، و با شدت گرفتن جنگهای داخلی دراین کشور، این تیم برای نزدیک به بیست سال از فعالیت بازماند.

پس از سقوط رژیم طالبان، تیم ملی فوتبال افغانستان با شرکت در بازیهای آسیایی بوسان کره جنوبی در سال ۲۰۰۲، باردیگر پا به عرصه بازیهای بین المللی گذاشت.

مطالب مرتبط