مقابله با خودروهای شیشه‌دودی و دیوارهای امنیتی در افغانستان

حق نشر عکس bbc
Image caption پیش از این هم نیروهای امنیتی در کابل برای جلوگیری از تردد خودروهای شیشه دودی تلاش کرده اند، اما موفق نشده اند

وزارت داخله/کشور افغانستان اعلام کرده که پس از این از تردد وسایط نقلیه شیشه‌ دودی و ساختن دیوارهای محافظتی در شهر جلوگیری می کند.

در حال حاضر بیشتر مقامات ارشد دولتی و خارجی، نیروهای امنیتی داخلی و خارجی، رهبران گروههای سیاسی و قومی و شماری از تاجران از وسایط شیشه دودی استفاده می کنند.

تردد وسایط شیشه دودی در کابل و برخی ولایتهای بزرگ افغانستان و همچنان ایجاد موانع امنیتی در خیابانها و اطراف محلات نظامی و تاسیسات دولتی و غیردولتی انتقاد شهروندان افغان را برانگیخته است.

هر چند پیش از این هم دولت افغانستان به دستور حامد کرزی، رئیس جمهوری تصمیمهای مشابه اتخاذ کرده است، اما تا حال به طور کامل عملی نشده است.

این بار وزارت داخله گفته که با جدیت بیشتری موانع امنیتی را از خیابانهای پایتخت و برخی شهرهای دیگر بر می دارند و از تردد موترها/خودروهای شیشه دودی جلوگیری خواهند کرد.

علاوه بر این وزارت، چندین نهاد دیگر دولتی نیز موظف شده اند تا این موانع را از سر راه بردارند.

مقامهای وزارت داخله گفته اند که امکان آن وجود دارد که از موترهای شیشه دودی سوء استفاده شود و برای ماموران پلیس دشوار است که تشخیص دهند که در این گونه موترها چه کسانی نشسته اند.

Image caption پلیس ترافیک کابل می گوید شماری از رانندگان ماشین های شیشه دودی به مقررات راهنمای رانندگی بی اعتنا هستند

به گفته آنها، از یک سال به این سو، نزدیک به پنجاه هزار واسطه نقلیه مختلف، که خلاف ورزی کرده و یا قوانین را در نظر نگرفته اند، متوقف شده است.

اما آیا برخورد پلیس با تمامی وسایط یکسان است؟ سری زدم به چند خیابان شهر کابل تا ببینم سربازان پلیس با وسایطی که شیشه دودی دارد، چگونه برخورد می کنند؟

چهارراهی ملک اصغر در مرکز شهر کابل، یکی از مناطقی است که سربازان پلیس وسایط مختلف را بازرسی می کنند.

هیچ یک از ماموران امنیتی در این چهارراه حاضر به مصاحبه نشدند. اما در دقایقی که در این چهارراه بودم، چندین واسطه دولتی بدون بازرسی از کنار این ماموران رد شدند و اصلا متوقف نشدند.

همچنان کاروانی از موترهای غیرنظامی مربوط به نیروهای خارجی نیز از این محل عبور کردند، بدون اینکه با برخورد سربازان روبرو شوند.

یکی از خیابانهای منتهی به چهارراه ملک اصغر، که از مقابل وزارت خارجه و چندین سفارتخانه خارجی، می گذرد، به روی وسایط مردم عادی مسدود است و تنها به وسایط دولتی و موسسات خارجی اجازه تردد از آن را دارند.

صدیق صدیقی، سخنگوی وزارت داخله گفت، براساس تصمیم تازه این وزارت، برچیدن موانع امنیتی و تردد موترهای شیشه دودی "بدون استثنا عملی خواهد شد.

آقای صیقی گفت: "تفاوت مهمی که در تصمیم تازه است، این است که پلیس ملی افغانستان متعهد است که با جدیت به این موضوع بپردازد، هر نوع موانع و هر نوع جریان دیگری که باعث بی‌نظمی در شهرها شود، آن را بردارد و با متخلفین برخورد جدی و قانونی صورت گیرد. این امر بدون استثنا عملی خواهد شد."

چنین دستوری پیش از این هم در مواردی صادر شده، اما به طور کامل به اجرا گذاشته نشده است.

هرچند دستور تازه وزارت داخله لحن جدی‌تری دارد، اما به نظر می‌رسد که اجرای آن با مشکلاتی همراه باشد.

مطالب مرتبط