واکنش مثبت افغانها به کنفرانس بن

Image caption بسیاریها در افغانستان به نتایج این کنفرانس چشم دوخته اند

کنفرانس بن در میان مردم افغانستان واکنشهای مثبتی را در پی داشته است.

بسیاریها گفته اند که ده سال تجربه تلخ از حوادث مرگبار، فساد، بیکاری و فقر باعث نشده که به کنفرانس بن با دید منفی بنگرند.

هزاران افغان در لحظات پخش زنده کنفرانس بن پای تلویزیونها نشستند تا ناظر یکی از مهمترین کنفرانسهای یک دهه اخیر در باره آینده کشورشان باشند.

از بن اول که در دسامبر ۲۰۰۱ برگزار شد تا بن دوم در ۵ دسامبر ۲۰۱۱، افغانستان در عرصه های مختلف، از جمله آزادی بیان دست آوردهای بزرگی داشته است.

در ده سال گذشته، افغانستان شاهد رشد سریع رسانه های چاپی، تصویری و صوتی در این کشور بوده است. وجود دهها شبکه تلویزیونی این امکان را به افغانها داده است تا در هرجایی دسترسی اطلاعات رسانه ای داشته باشند.

همزمان با آغاز کنفرانس بن سری به یکی از هتل های شهر کابل زدم. شمار زیادی از افغانها با دقت به سخنرانی افتتاحیه حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان گوش می دادند.

اظهارنظرها و سخنان افرادی که این نشست بین المللی را دنبال می کردند، بیانگر آن است که شدت خشونتها، فساد گسترده اداری و بیکاری، مردم را از خوشبینی نسبت به آینده کشورشان باز نداشته است.

یکی از این افراد گفت: "در شرایط کنونی کشور، هر گامی که برای صلح برداشته می شود، ما آن را به دیده امید می نگریم. از منفی بافیها می گذریم، خدا بزرگ است که این گامها نتایج مثبتی داشته باشد."

یک شهروند دیگر افغان گفت: "امید افغانستان به همین گونه کنفرانسها است. یکصد و چند کشور و سازمانی که در این کنفرانس شرکت کرده، در باره مبارزه با تروریسم صحبت می کنند. موضوع مهم همین تروریسم است. مردم افغانستان بسیار امیدوارند که در این مورد تصمیمی گرفته شود."

یک ساکن ولایت قندوز گفت: "کنفرانس بن برای حل قضیه افغانستان مفید است. کنفرانس ده سال پیش در بن هم دستاوردهای خوبی داشته است. اگر در ده سال آینده هم کمک های جهانی ادامه یابد، انشاءالله افغانستان وضعیت بهتری خواهد داشت."

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption حامد کرزی حمایت بین المللی از کشورش را حیاتی خوانده است

اما کسانی نیز هستند که فکر می کنند، غیبت پاکستان و گروه های مخالف در این کنفرانس، می تواند تمامی خوش بینی ها را تبدیل به یاس کند.

این در حالی است که روز یکشنبه (۱۳ قوس/آذر) ۱۳ نهاد حقوق بشری و مدنی افغانستان نتایج یک نظرسنجی را منتشر کرد که نشان می داد مردم این کشور نگران قربانی شدن دستاوردهای ده ساله کشورشان در مصالحه با طالبان هستند.

همچنین روز دوشنبه نهادی موسوم به "نی" که از رسانه های آزادی حمایت می کند، از "عقب گرد" فعالیتهای رسانه های در افغانستان ابراز نگرانی کرده است.

صدیق الله توحیدی، مسئول این نهاد حضور مجدد طالبان در دولت را دغدغه اصلی رسانه ها در این کشور عنوان کرد.

آقای توحیدی گفت: "ما نه تنها از دولت افغانستان می خواهیم که آزادیهای خود ما را تضمین کند که در قانون مسجل است، بلکه از جامعه جهانی و کشورهای کمک کننده هم می خواهیم که تا سال ۲۰۱۴ و پس از آن هم در این زمینه به حمایتهای خود ادامه دهند."

او افزود: "اوضاع شکننده در افغانستان طوری است که به آسانی می توانند تمام رسانه ها را ببندند و تمام روزنامه های آزاد را مصادره کنند."

اما دولت افغانستان فعالیتهای گسترده رسانه ها در این کشور را از دستاوردهای اصلی خود در ده سال اخیر می داند و مقامها گفته اند که به هر قیمتی از آزادی مطبوعات حمایت خواهند کرد.

مطالب مرتبط