کرزی خواستار ادامه حمایت جهانی از افغانستان شد

جنگ افغانستان حق نشر عکس BBC World Service
Image caption ده سال قبل پس از سقوط طالبان نیز کنفرانس افغانستان در بن برگزار شده بود

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان در کنفرانس بین المللی بن بر حمایت جامعه بین المللی از کشورش پس از سال ۲۰۱۴ میلادی تاکید کرده است.

در این نشست حدود هزار نماینده از ۱۰۰ کشور و سازمان بین المللی حضور دارند.

تا سه سال دیگر نیروهای بین المللی مستقر در افغانستان روند خروج تدریجی خود از این کشور را به پایان می رسانند. آقای کرزی گفته است که کشورش پس ۲۰۱۴ همچنان نیازمند حمایت بین المللی است.

هر چند او تاکید کرد که افغانستان پس از برگزاری نشست مشابهی در ده سال پیش در همین شهر، دستاوردهای زیادی داشته و از جمله در زمینه تامین حقوق و آزادی بیان، همایشهای مسالمت آمیز و حقوق زنان پیشرفتهای چشمگیری داشته است.

ولی افزود که هنوز هم مشکلاتی فراه افغانستان وجود دارد. او نامنی را بزرگترین چالش در برابر پیشرفت کشورش خواند، اما تاکید کرد که گروه القاعده و دیگر گروههای تروریستی به شدت تضعیف شده اند.

به گفته آقای کرزی، تروریستها از پناهگاههای خود از خارج از مرزهای افغانستان به این کشور حمله می کنند و ثبات و امنیت را در افغانستان به چالش می کشند.

با این حال، او بر اجرای برنامه واگذاری مسئولیت امنیتی از نیروهای خارجی به نیروهای داخلی تاکید کرد و گفت متحدان بین المللی افغانستان باید در زمینه تجهیز و تقویت نیروهای مسلح افغانستان برای اجرای موفقانه این برنامه، کمکهای بیشتری در اختیار این کشور قرار دهد.

رئیس جمهوری افغانستان بار دیگر بر مصالحه با طالبان تاکید کرد و گفت که دولت افغانستان بر اساس پیشنهاد لویه جرگه سنتی، گفتگو با طالبان را همچنان به پیش خواهد برد.

اما افزود که قتل برهان الدین ربانی، رئیس جمهوری پیشین، که رهبری برنامه مصالحه با شورشیان را به عهده داشت، این برنامه را مختل کرد.

آقای کرزی در این سخنرانی افزود که دولت او با آن عده از طالبان مصالحه خواهد کرد که دستهایشان به خون مردم آلوده نباشد، قانون اساسی را بپذیرند و ارتباط خود را با گروه القاعده و دیگر گروه های تروریستی قطع کنند.

رئیس جمهوری افغانستان همچنین گفت که مردم این کشور انتظار دارند که جامعه بین المللی متعهد شود که پس از سال ۲۰۱۴ میلادی هم به حمایت خود از افغانستان ادامه می دهد.

او توسعه اقتصادی، اجرای طرحهای بزرگ زیربنایی، اشتغالزایی و تقویت صنایع تولیدی را از اولویتهای کشورش پس از 2014 خواند.

حامد کرزی گفت که ژاپن متعهد شده که سال آینده یک نشست مهم بین المللی دیگر را در ارتباط به حمایت اقتصادی جامعه جهانی از افغانستان میزبانی کند.

مطالب مرتبط