انفجار کنار جاده ای در هلمند ۱۹ غیرنظامی را کشت

حق نشر عکس .
Image caption هلمند از ولایتهای ناآرام در جنوب افغانستان است

مقام‌های ولایت هلمند، در جنوب افغانستان گفته اند که در اثر انفجار یک بمب کنار جاده ای دست کم ۱۹ تن کشته و پنج نفر دیگر زخمی شده اند.

داوود احمدی، سخنگوی والی هلمند گفت که این انفجار روز چهارشنبه، ۱۶ قوس/آذر در جاده میان شهر لشکرگاه و منطقه سنگین این ولایت روی داده است.

محمد اسماعیل، فرمانده مرکز هماهنگی نیروهای مسلح در ولایت هلمند گفته است که در این حادثه هفت زن، پنج کودک و هفت مرد کشته شده اند.

به گفته او، هفت تن از قربانیان این حادثه اعضای یک خانواده بودند.

فرمانده مرکز هماهنگی نیروهای مسلح همچنین گفت که این حادثه زمانی روی داد که مینی بوس حامل این افراد با بمب کار گذاشته شده در کنار جاده برخورد کرد.

او افزود که این مسافران در حال حرکت از شهر لشکرگاه، مرکز ولایت هلمند به سوی خانه های خود در ولسوالی سنگین بودند.

هنوز هیچ فرد یا گروهی مسئولیت این حادثه را به دوش نگرفته است.

انفجار روز چهارشنبه ولایت یک روز پس از حمله به عزاداران عاشورا در شهرهای کابل، مزار شریف و قندهار روی داده، که قربانیان این حملات هم همه غیرنظامیان بوده اند.

روز سه شنبه، ۱۵ قوس/آذر، در پی انفجار انتحاری در زیارتگاه حضرت ابوالفضل در مرکز کابل ۵۴ تن کشته و ۱۹۰ نفر دیگر زخمی شدند و دو انفجار دیگر در شهرهای مزار شریف و قندهار، منجر به مرگ شش تن و زخمی شدن ۲۵ نفر شد.

مسئولت انفجار کابل را یک گروه افراطی پاکستانی موسوم به "لشکر جنگوی العالمی" به دوش گرفته است.

این حملات با محکومیت گسترده داخلی و خارجی مواجه شد.

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان، که در آلمان بود، سفر خود به بریتانیا را لغو کرد و به کشورش بازگشت.

او این حملات را تروریستی خوانده و گفته است که این نخستین بار است که یک مراسم مذهبی به این شکل هدف حمله قرار می گیرد.

فرمانده کل نیروهای بین المللی در افغانستان و نماینده سیاسی ناتو در این کشور گفته اند که حمله به مراسم مذهبی و کشتن زنان، کودکان و مردان بیگناه قابل توجیه نیست.

هر چند بسم الله محمدی، وزیر داخله/کشور افغانستان گروه طالبان را مسئول این حملات دانسته، اما یک سخنگوی این گروه این انفجار انتحاری در کابل را به شدت تقبیح کرده و آن را "ظالمانه و وحشیانه" خوانده است.

آقای محمدی گفته است که همزمان با این حوادث، تلاشهایی برای پرتاب چند موشک و انفجار مواد منفجره در چند محل دیگر شهر کابل نیز سازماندهی شده بوده است، اما نیروهای امنیتی از آنها جلوگیری کرده است.

مطالب مرتبط