عوامل حفظ همبستگی و همزیستی میان شیعه ها و سنی ها در افغانستان

حملات به عزاداران عاشورا در شهرهای کابل و مزار شریف که ده‌ها تن کشته و زخمی بر جای گذاشت، زنگ خطری را به صدا در آورد که مبادا این آغاز اختلافات فرقه ای در افغانستان باشد.

اما حملات دیروز از سوی گروه ها و اقشار مختلف جامعه افغانستان اعم از سنی و شیعه به شدت محکوم شد و حتی طالبان که به صورت سنتی یک گروه سنی تندرو در افغانستان به شمار می رود، این حملات را محکوم کردند.

با وجود سه دهه جنگ در افغانستان، خشونت های فرقه ای در این کشور که غیرنظامیان براساس عقاید مذهبی شان هدف قرار بگیرند؛ از سوی هیچ گروهی به حیث یک تکتیک یا استراتژی جنگی مورد استفاده نبوده است. افغانستان در این زمینه در مقایسه با بسیاری از کشورهایی که دارای اقلیت شیعه بوده اند، سابقۀ بهتری دارد.

علمای سنی و شیعه افغانستان در پی حملات دیروز از مردم خواستند تا وحدت خود را حفظ کنند و نگذارند چنین حوادث که به گفته آنها در خارج از افغانستان برنامه ریزی می شود، موجب برهم خوردن همبستگی و نزدیکی میان پیروان سنی و شیعه در این کشور شود.

به نظر شما چه چیزهای می تواند همبستگی و نزدیکی میان شیعه ها و سنی ها در افغانستان را همچنان حفظ کند؟

این حملات کار چه عواملی می تواند باشد و با چه اهدافی صورت گرفته است؟

از این حملات چه درسهایی می توان گرفت؟

در برنامه صدای شمای این هفته به همین سئوال ها می پردازیم.

سئوال و نظر خود را می‌توانید روز پنجشنبه هنگام پخش برنامه (۲:۱۵ بعد از ظهر به وقت گرینویچ و ۶:۴۵ بعد از ظهر به وقت کابل) با تماس به شماره ۰۰۴۴۲۰۷۸۳۶۰۳۳۱ در برنامه صدای شما با ما شریک کنید.

و یا به شماره ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۸۸۸۸ برای ما پیامک یا اس ام اس بفرستید.

همچنین می‌توانید سئوال و دیدگاه خود را به این آدرس به ما ایمیل کنید:

dari@bbc.co.uk

اگر مایل هستید که ما به شما زنگ بزنیم، می توانید شماره تلفن خود را توسط پیامک برای ما ارسال کنید.