کمک بانک جهانی برای بازسازی شبکه آبیاری افغانستان

Image caption پروژه های بازسازی شبکه های آبیاری در افغانستان پنج سال طول خواهد کشید

وزارت انرژی و آب افغانستان می گوید بانک جهانی برای اداره و مدیریت یک پروژه توسعه شبکه های آبیاری در این کشور بیش از ۲۷ ملیون دلار آمریکایی کمک کرده است.

اجرای این پروژه پنج سال را دربر خواهد گرفت و سازمان خوار و بار جهانی در زمینه اجرای این پروژه با وزارت انرژی و آب افغانستان همکاری خواهد کرد.

مقام های افغان می گویند با اجرای این پروژه ۳۰۰ هزار هکتار زمین آبیاری می شود و برای ده ها هزار افغان زمینه اشتغال بلندمدت، فراهم خواهد شد.

این پروژه در واقع بخشی از پروژه توسعه شبکه های آبیاری افغانستان است که در مجموع حدود ۱۴۰ ملیون دلار هزینه دارد و اجرای آن پنج سال را در بر خواهد گرفت.

نزدیک به صد ملیون دلار از هزینه این پروژه از محل کمک های بدون بازپرداخت بانک جهانی به افغانستان تامین می شود.

هرچند از امضای قرار داد این پروژه میان بانک جهانی و وزارت مالیه افغانستان ماه ها می گذرد اما مقامات می گوید کار آن در آغاز سال جدید میلادی یعنی تا ۲۰ روز دیگر رسما آغاز خواهد شد.

مقام های بانک جهانی می گویند بیش از ۲۷ ملیون دلار دیگر را برای مشاوره و مدیریت این پروژه اختصاص داده اند. شجاع الدین ضیایی معاون وزرات زراعت افغانستان می گوید این پروژه شامل بازسازی شبکه های آبیاری در سراسر افغانستان و ایجاد سد های کوچک تولید انرژی می شود.

به گفته وزارت انرژی و آب افغانستان، شش هزار شبکه آبیاری در این کشور وجود دارد که از این میان، هزار و ۴۰۰ شبکه آبیاری در سال های گذشته با همکاری بانک جهانی و برخی از کشور های کمک کننده بازسازی و فعال شده است.

افغانستان یک کشور عمدتا کشاورزی است و بازسازی شبکه های آبیاری و مهار آب های افغانستان برای تولید انرژی و همچنین تقویت کشاورزی، از اولویت های بازسازی دولت افغانستان است.

دولت در سالهای گذشته همواره اعلام کرده است که پروژه هایی بزرگی را برای احداث سد های بزرگ و کوچک آب در نظر دارد که به تنهایی قادر به اجرای آن نیست و تلاش می کند کمک های کشورهای کمک کننده و سازمانهای بین المللی را برای حمایت از این پروژه جلب کند.

مطالب مرتبط