کرزی از مجروحان حادثه عاشورا عیادت کرد

حق نشر عکس AP
Image caption حامد کرزی به چند بیمارستان سرزد و از مجروحان حادثه عاشورا عیادت کرد

حامدکرزی رئیس جمهوری افغانستان در نخستین روز بازگشت از آلمان، از مجروحان حادثه عاشورا در کابل عیادت کرد.

روز عاشورا ( چهارشنبه هفتم دسامبر) در دو حادثه جداگانه ۵۴ نفر در کابل و مزار شریف کشته و بیش از ۱۲۰ نفر مجروح شدند.

حامد کرزی که برای شرکت در کنفرانس بین المللی بن در افغانستان، در آلمان بسر می برد و قرار بود پس از آن به بریتانیا سفر کند، پس از شنیدن خبر حمله به عزاداران عاشورا در کابل و مزار شریف، سفرش به بریتانیا را لغو کرد و به کابل بازگشت.

او که به چند بیمارستان برای عیادت از مجروحان، سر زد، به خبرنگاران گفت کسانی که در حادثه عاشورای خونین کابل دست داشتند وابسته به گروه هایی در پاکستان هستند.

آقای کرزی افزود تحقیقات در مورد حادثه روز عاشورا شروع شده است اما از آنجایی که متهمان این حادثه در پاکستان هستند، این مساله را با پاکستان هم در میان گذاشته است.

اما وزارت خارجه پاکستان گفته است، افغانستان باید شواهدی را مبنی بر دست داشتن گروه های تندرو اسلامگرای پاکستانی در حادثه عاشورای کابل، ارائه کنند.

این درحالی است که لشکر جنگوی العالم ( شاخه جهانی لشکر جنگوی) که مقر آن در پاکستان، است یک روز پس از حادثه عاشورای کابل مسئولیت آن را به عهده گرفتند.

حمله به عزاداران عاشورا، واکنش‌های گسترده ای را در پی داشت.

دولت افغانستان، گروه های سیاسی مختلف از جمله ائتلاف تغییر و امید به رهبری عبدالله عبدالله و حزب حق و عدالت، با صدور اعلامیه های جداگانه، حمله به عزاداران عاشورا را محکوم کردند.

کمیسیو مستقل، فرماندهی ناتو و دفتر هیات نمایندگی سازمان ملل متحد نیز حمله به شیعیان در روز عاشورا را محکوم کردند.

طالبان نیز حمله به عزاداران عاشورا را محکوم کرده و آنرا "وحشتناک" خواندند.

حمله به مراسم عاشورا، افغان‌ها را نگران کرده بود که مبادا این حادثه سرآغاز جنگ مذهبی در این کشور شود، اما از واکنش‌های گروه های مختلف شیعه و سنی به این ماجرا اینطور بر می آید که چنین خطری جدی نیست.

مطالب مرتبط