افغانستان به زودی صاحب قانون پذیرش پناهجو می‌شود

جماهیر انوری
Image caption جماهیر انوری: "ما تعهد کرده ایم که افغانستان باید دارای قانون پناهندگی ملی باشد"

وزیر امور مهاجران افغانستان اعلام کرده که به زودی پیشنویس قانون پذیرش پناهندگی در این کشور آماده می شود.

تصویب چنین قانونی از شرایط اصلی عضویت کشورها در کنوانسیون ۱۹۵۱ در خصوص پذیرش مهاجران است.

افغانستان تا حال چنین قانونی نداشته است و به همین دلیل ده ها شهروند خارجی خواستار پناهندگی در این کشور در بی سرنوشتی به سر می برند.

جماهیر انوری، وزیر امور مهاجران افغانستان در کنفرانس بین المللی سازمان مهاجرت سازمان ملل در سویس اعلام کرد که با تصویب قانون جدید در این کشور، به وضعیت آنها رسیدگی خواهد شد.

این کنفرانس دو روزه در شصتمین سالگرد تصویب کنوانسیون مهاجرت مصوب سال ۱۹۵۱ در ژنو برگزار شده است.

در این نشست، نمایندگان حدود ۱۵۰ کشور عضو و ناظر سازمان بین المللی مهاجرت سازمان ملل حضور داشتند.

نادر فرهاد سخنگوی اداره مهاجرت سازمان ملل متحد گفت که شرکت کنندگان این کنفرانس بر تعهد خود برای اجرای مواد کنوانسیون ۱۹۵۱، که "مادر قوانین مهاجرت در جهان" خوانده می شود، تاکید کردند.

او گفت: "در این نشست بر سر این بحث شد که کشورهای عضو کنوانسیون ۱۹۵۱ چگونه می توانند به رعایت میثاقهای بین المللی پابند باشند و چگونه می توانند امکانات بهتر زندگی را برای پناهجویان و پناهندگان مساعد بسازند."

افغانستان در سال ۲۰۰۵ عضویت در این کنوانسیون را پذیرفت، اما به دلیل نداشتن قانون پذیرش پناهجو و پناهنده، موفق به اجرای مواد این کنوانسیون نشده بود.

جماهیر انوری، وزیر امور مهاجران افغانستان که در این نشست شرکت داشت، اعلام کرد که کشورش به زودی پیشنویس قانون پذیرش پناهندگان را آماده خواهد کرد.

آقای انوری اما در گفتگویی با بی بی سی افزود که تهیه و اجرای این قانون نیازمند زمان است.

او گفت: "ما تعهد کرده ایم که افغانستان باید دارای قانون پناهندگی ملی باشد. کار در این مورد شروع شده است. ما تعهد سپرده ایم که با در نظر داشت تمام پیمانهای بین المللی چنین قانونی داشته باشیم تا مطابق آن ما هم یک کشور پناهنده پذیر باشیم."

با آنکه دولت افغانستان هنوز قانون پذیرش پناهجویان ندارد، اما به گفته مقامات، "صدها" تن از شهروندان کشورهای همسایه و منطقه، خواستار پناهندگی در افغانستان هستند.

بیشتر این پناهجویان ایرانی، پاکستانی، عراقی و تاجیکستانی هستند.

آقای انوری همچنین گفت که او از جامعه جهانی خواسته تا از استراتژی جدید افغانستان در خصوص مهاجران افغان در ایران و پاکستان حمایت کنند.

قرار است طرح این استراتژی در کنفرانس توکیو در ماه مارچ/مارس سال آینده میلادی ارائه شود.

در حال حاضر نزدیک به سه میلیون نفر از شهروندان افغانستان در کشورهای مختلف جهان پناهنده و پناهجو هستند.

مطالب مرتبط