متهمان تیزاب‌پاشی به صورت اعضای یک خانواده افغان دستگیر شدند

حق نشر عکس Reuters
Image caption دختر و دیگر اعضای خانواه سلطان محمد پس از اینکه هدف اسیدپاشی قرار گرفتند در بیمارستان بستری شدند

پلیس افغانستان اعلام کرده که گروهی از افراد مسلح مظنون به تیزاب‌پاشی به صورت اعضای یک خانواده در شمال این کشور را بازداشت کرده است.

حدود دو هفته پیش یک مرد مسلح در ولایت قندوز، در شمال افغانستان، پس از این که خواستگاریش از سوی دختر مورد علاقه اش رد شد، همراه با چند مرد مسلح دیگر به خانه پدر دختر حمله کرده به صورت تمام اعضای خانواده پنج نفری این دختر، اسید پاشیدند.

سلطان محمد که خود و اعضای خانواده اش، مورد حمله افراد مسلح قرار گرفته بود، از دولت خواست پرونده او را با جدیت، پیگیری کند.

صدیق صدیقی، سخنگوی وزارت داخله/کشور افغانستان گفت که ماموران پلیس این گروه سه نفری را روز پنجشنبه، ۱۷ قوس/آذر، در ولایت قندوز بازداشت کردند.

او گفت: "ما آنها را به کابل انتقال داده ایم تا به شما (خبرنگاران) نشان بدهیم و ببینید که هر کسی که دست به این گونه خشونت ها می زند، تحت پیگرد قرار خواهد گرفت."

آقای صدیقی گفت که این افراد "عامل اصلی" این حادثه هستند و او از نهادهای قضایی خواست که آنان را به "مجازات سنگین" محکوم کند تا "کسی جرات دست زدن به چنین عملی را در آینده نداشته باشد".

سخنگوی وزارت داخله افزود که این افراد وابسته به گروه های مسلح غیرمسئول هستند که با ارتکاب چنین اعمال، قصد ایجاد ناامنی دارند.

پیش از این مقام های محلی ولایت قندوز، از بازداشت یک فرد دیگر نیز به اتهام دست داشتن در این قضیه خبر داده بودند.

بررسی عادلانه چنین پرونده هایی در نظام قضایی افغانستان، مهم ترین چالش برای نظام کنونی افغانستان. عدم پیگیری پرونده های مشابه در گذشته سبب شده است افغانها اعتماد خود نسبت به نظام قضایی این کشور را از دست بدهند.

نظام قضایی ضعیف، مهم ترین چالش دولت افغانستان و دلیل عمده انتقادهای مردم از دولت آقای کرزی است.

حامد کرزی در اجلاس بن، به جامعه بین المللی قول داد که بصورت جدی در مبارزه با فساد و تقویت نظام قضایی افغانستان، گام هایی را بردارد.

مطالب مرتبط