افغانستان به فینال مسابقات کنفدراسیون جنوب آسیا صعود کرد

Image caption تیم فوتبال افغانستان با پیروزی بر نپال، از سه شکست قبلی خود در برابر این تیم انتقام گرفت

تیم ملی فوتبال افغاستان با پیروزی یک بر صفر دربرابر تیم نپال، برای اولین بار در تاریخ خود به دور نهایی مسابقات جام قهرمانی کنفدراسیون جنوب آسیا صعود کرد.

تیم افغانستان در دقیقه ۱۰۱ در اواخر نیمه اول وقت اضافه، توسط بلال آرزو مهاجم سریع پای خود دروزاه تیم حریف را باز کرد. بلال آرزو که در مسابقه قبلی افغانستان مقابل بوتان خوش درخشیده بود، در این بازی هم حضور تحسین برانگیز داشت وششمین گل خود درمسابقات را به ثمر رساند.

افغانستان با این پیروزی، روز یکشنبه (۱۱ دسامبر) در بازی نهایی به مصاف هند -میزبان این مسابقات - خواهد رفت. هند امروز (۹ دسامبر) با نتیجه ۳-۱ مالدیو را شکست داد.

مسابقه افغانستان و نپال در جام کنفدراسیون فوتبال جنوب آسیا، در پایان نود دقیقه، بدون گل پایان یافت و به وقت اضافی کشید. یک مفسر ورزشی، این دوتیم را به دو کشتی تشبیه کرد که یک دیگر را می کوبند اما غرق نمی شوند.

تیم نپال بازی را تهاجمی آغاز کرد و ملی پوشان افغانستان در موضع دفاعی قرار داشتند و به خوبی از دروازه خود دفاع کردند، اما توپ بیشتر در اختیار نپالی‌ها بود.

اما به نظر می رسد که روی آوردن تیم افغانستان به دفاع بیشتر با هدف خسته ساختن تیم حریف بوده است تا پس از آن با آرام شدن بازی تهاجم کند، یک استراتژی که تقریبا پس از دقیقه 30 نیمه اول بازی روشن شد.

در دقیقه هفتم برای نخستین بار نپال دروازه افغانستان را تهدید کرد و به تهاجم خود همچنان ادامه داد تا اینکه در دقیقه چهاردهم فرصتی برای گل زدن به دست آورد اما افغانستان با دفاع جلال الدین شریعتیار، این فرصت را از رقیب خود گرفت.

Image caption بلال آرزو با گل خود در دروازه نپال، افغانستان را به فینال مسابقات برد

در دقیقه شانزدهم در فرصت دیگری تیم نپال به‌صورت جدی دروازه افغانستان را تهدید کرد ولی با دفاع قوی تیم افغانستان، فرصت بزرگ دیگری را برای گل زدن از دست داد. حمیدالله یوسفزی، دروازه بان افغانستان، در مهار این توپ، مهارت خوبی از خود به نمایش گذاشت.

ملی پوشان افغانستان تا دقایق ۳۰ نیمه اول، همچنان دفاعی بازی می‌کردند و بیشتر از ضربه های آزاد و بلند استفاده می کردند.

در دقیقه ۲۴ بلال آرزو و سنجر احمدی دو مهاجم افغانستان، حمله خوبی را سازمان دادند اما دفاع نپالی‌ها این حمله را بی نتیجه گذاشت. در دقیقه ۴۱ نیز فرصت مشابهی به دست آمد که ثمری نداشت.

ولی جدی ترین حمله ملی پوشان افغان در دقیقه ۴۴ زمانی رخ داد که بلال آرزو صاحب توپ شد، ولی ضربه سر او به تیر افقی دروازه نپال بر خورد و با فاصله اندکی از خط دروازه، به زمین نشست.

یک دقیقه قبل از پایان نیمه اول، محمد اسرافیل از تیم افغانستان، مرتکب خطا شد و کارت زرد گرفت.

نیمه دوم

در نیمه دوم، بازهم نپالی‌ها بازی را با تهاجم آغاز کردند و توپ را در اختیار داشتند. در دقایق ۵۷ و ۵۹ نپالی‌ها با ارسال یک کُرنر و همچنین یک ضربه آزاد، دروازه افغانستان را تهدید کردند که در هر دو موقعیت، یوسفزی حمله را دفع کرد.

در دقیقه ۷۶ سنجر احمدی یک فرصت طلای به‌دست آورد تا نخستین گل افغانستان را به ثمر برساند، که به هدر رفت.

در دقیقه ۸۱ تیم افغانستان، احمد آرش عاطفی را به جای عطا یرم علی که مصدوم شده بود، وارد میدان کرد که همزمان تیم حریف نیز یکتن از بازیکنان خود را تغییر داد.

Image caption افغانستان در فینال به مصاف هند، تیم میزبان می رود

در دقیقه ۸۵ و۸۷ تیم نپال تهدیدهای جدی متوجه دروازه افغانستان کرد که بازهم دفع شد. مربی نپال در دقیقه ۸۹ مجبور به تعویض یک بازیکن شد

در حالیکه ۹۰ دقیقه وقت اصلی بازی درحال تمام شدن بود، خستگی در سیمای بازیکنان هر دو تیم، به‌خصوص افغانستان کاملا روشن بود. آنها در دقایق پایانی وقت اصلی بازی، توان کافی برای حفظ توپ نداشتند.

وقت اصلی با نتیجه مساوی بدون گل پایان یافت و بازی به وقت اضافه کشیده شد. در نیمه اول وقت اضافه، هر دو تیم بازی را محتاطانه آغاز کردند و دفاع خود را تقویت کردند.

همزمان هر دو تیم چند فرصت گلزنی را از دست دادند، تا اینکه در دقیقه ۱۰۱، بلال آرزو دروازه تیم نپال را لرزاند و گل افغانستان را به ثمر رساند. این گل روحیه ملی پوشان افغان را بالا برد و آنها به تهاجم خود بر تیم حریف با قوت بیشتری ادامه دادند.

اما در مقابل، نپالی‌ها در تلاش برای تلافی از این گل، حملات خود را افزایش دادند و چندین بار دروازه افغانستان را تهدید کردند.

در دقیقه ۱۱۹ بازیکن شماره ۳ نپال کارت قرمز گرفت و از میدان اخراج شد و تیم نپال، ده نفره به بازی درمقابل افغانستان ادامه داد.

در دقیقه ۱۲۳ تیم نپال با ارسال یک ضربه آزاد دروازه افغانستان را به شدت مورد تهدید قرار داد، اما دروازه بان افغانستان با تمام قوت این تهاجم را دفع کرد.

تلاش‌های تیم نپال برای زدن مساوی، تا پایان وقت اضافه دوم بی نتیجه ماند و در دقیقه ۱۲۵ داور سوت پایان بازی را زد و افغانستان به فینال جام قهرمانی کنفدراسیون جنوب آسیا راه یافت.

پیشتر هند با نتیجه سه بر یک، مالدیو را شکست داده و به دور نهایی این مسابقات صعود کرد. بازی فینال میان افغانستان و هند، روز یکشنبه برگزار می شود.

مطالب مرتبط