سیما سمر: دولت افغانستان اعتماد کامل مردم را جلب نکرده

سیما سمر حق نشر عکس Getty
Image caption سیما سمر: "در بسیاری از ولسوالیها (شهرستانها) ادارات دولتی به صورتی که باید فعال باشند، نیستند. مساله دیگر ناامنی است"

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان گفته که با وجود پیشرفتها در تامین حقوق اجتماعی و اقتصادی، هنوز مشکلات زیاد حقوق بشری در این کشور وجود دارد.

این کمیسیون پنجمین گزارش خود را در باره حقوق اقتصادی و اجتماعی شهروندان در افغانستان روز شنبه، ۱۰ دسامبر و همزمان با روز جهانی حقوق بشر منتشر کرده است.

سیما سمر، رئیس این کمیسیون به خبرنگاران گفت که این گزارش بر اساس گفتگو با ۱۶ هزار تن در ۳۴ ولایت افغانستان تهیه و در آن وضعیت اقتصادی و اجتمای زنان، کودکان، معلولان و مهاجران در دو سال اخیر بررسی شده است.

در این گزارش آمده که کارهای زیادی برای ارائه خدمات بهداشتی، آموزشی و توسعه راهها صورت گرفته، اما ناامنی، بیکاری و در زمینه ارائه خدمات قضایی هنوز مشکلات فراوانی وجود دارد.

خانم سمر همچنین از ادامه تنشها و فرهنگ معافیت از پیگرد قانونی در افغانستان انتقاد کرد و او افزود که دولت افغانستان هنوز هم در تامین حقوق بشر، عاجز مانده است.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption کمیسیون حقوق بشر گفته که حاکمیت ضعیف دولتی و ناامنی باعث شده که اعتماد مردم جلب نشود.

او گفت: "در بسیاری از ولسوالیها (شهرستانها) ادارات دولتی به صورتی که باید فعال باشند، نیستند. مساله دیگر ناامنی است. دولت هنوز در آنجاها دسترسی ندارد و به این خاطر هنوز به طوری که باید اعتماد کامل مردم افغانستان را جلب کند، متاسفانه جلب نکرده."

خانم سمر همچنین از دولت افغانستان و همکاران بین المللی اش خواست که در تهیه سیاستهای حقوق بشری خود، گزارشهای منتشر شده کمیسیون مستقل حقوق بشر را در نظر بگیرند.

بر اساس تازه گزارش این کمیسیون، ده درصد از ۱۶ هزار فردی که با آنها در تهیه این گزارش مصاحبه شده، به دلیل فقر، گرسنگی، حل تنشهای خانوادگی و قمار، دختران کمتر از شانزده ساله خود را مجبور به ازدواج کرده اند.

نبود پزشکان زن در مناطق روستایی و مرگ بالای مادران و کودکان در زمان ولادت، یکی دیگر از مشکلاتی است که این گزارش به آن اشاره می کند.

در این گزارش به نقل از آمار وزارت کار و امور اجتماعی افغانستان آمده که شش و نیم میلیون کودک با انواع تهدید روبرو هستند.

مطالب مرتبط