روزنامه های کابل: شنبه، ۱۹ قوس

روزنامه های چاپ امروز کابل به مناسب شصت و چهارمین سالگرد تصویب اعلامیه جهانی حقوق بشر، وضعیت حقوق بشر در افغانستان و همچنین پیامدهای حمله به مراسم عاشورا در کابل را بررسی کرده اند.

روزنامه هشت صبح در سرمقاله خود نوشته که هر چند دولت افغانستان در چند سال گذشته پیشرفتهایی در عرصه حقوق بشر داشته، اما کارنامه آن در این زمینه "چندان قناعت بخش نبوده است". به نظر این روزنامه، دولت افغانستان به صورت مشخص در زمینه محو خشونت علیه زنان در روستاها دستاورد خوبی نداشته است.

نویسنده افزوده که به دلیل ادامه جنگ و عدم رعایت قوانین بین المللی جنگ از سوی طرفهای درگیر در افغانستان، امنیت به عنوان یکی از اساسی ترین حقوق بشری انسانها در این کشور تامین نشده و هنوز هم با چالش جدی مواجه است. به نظر هشت صبح، مردم روستایی هنوز از جنگ آسیب می بینند و رسیدگی به قربانیان جنگ هم در صدر برنامه های دولت قرار ندارد.

سرمقاله نویس هشت صبح در ادامه نوشته که دموکراسی و حقوق بشر به وسیله کسانی قابل تحقق است که خود به ارزشهای دموکراتیک و حقوق بشری باور داشته باشند، اما به نظر نویسنده، "فقدان باورمندی" به این ارزشها در افغانستان، چشم انداز رعایت اصول حقوق بشری را در این کشور تیره و تار کرده است.

هشت صبح همچنین نوشته که با اعلام خروج تدریجی نیروهای خارجی از افغانستان و تاکید فراوان بر مصالحه با طالبان، بخش عمده ای از جامعه نگران از دست رفتن دستاوردهای لرزان چند سال گذشته است. نویسنده افزوده: "مردم نگرانند که سیاستمداران در میز مذاکره بر سر حقوق بشر معامله کنند و به این ترتیب طالبان را به مصالحه تشویق کنند."

روزنامه افغانستان هم نوشته که آینده افغانستان پس از خروج نیروهای خارجی از این کشور "حیاتی و سرنوشت ساز" است. نویسنده تاکید کرده که برنامه هایی که جامعه بین المللی برای افغانستان از خروج این نیروهای خارجی در نظر گرفته، بیشتر "مبالغه آمیز و دست نیافتنی" است.

به باور مدیر مسئول این روزنامه، اینکه ارتش و پلیس افغانستان بتوانند پس از خروج نیروهای بین المللی مسئولیت امنیتی را به دوش بگیرند، "کاری دشوار" است. محمد رضا هویدا افزوده که در میان نیروهای مسلح کسانی هستند که فرار می کنند، حتی به مربیان خارجی خود آتش می گشایند و بیشتر نفرات ارتش بیسوادند، به همین دلیل توانایی کافی برای به عهده گرفتن مسئولیت ندارند.

سرمقاله نویس افغانستان همچنین نوشته که تنها اعلام حمایت جهانی از افغانستان برای برقراری ثبات و حفظ دستاوردهای این کشور کافی نیست. روزنامه تاکید کرده که مهم این است که دولت افغانستان با درک واقعیتهای کنونی در کشور، راههای جدیدی را برای خروج از بحران روی دست گیرد، در غیر آن تهدیدها همچنان وجود خواهد داشت.

ماندگار در سرمقاله خود تاکید کرده که باید جلو اختلافهای مذهبی در افغانستان گرفته شود و برای این کار از یک سو دولت موضوع حمله به مراسم عاشورا در کابل را از طریق سازمان ملل پیگیری کند و از سوی دیگر این حادثه را به عنوان یک حرکت پاکستانی دست کم و سرسری نگیرد، زیرا پاکستان براساس ادعای روزنامه، به سازماندهی چنین حملات ادامه خواهد داد.

در حمله به مراسم عاشورا در کابل، بیش از ۷۰ نفر کشته و حدود ۲۰۰ نفر دیگر زخمی شدند. مسئولیت این حمله را یک گروه اطرافی موسوم به "لشکر جنگوی العالمی" در پاکستان به دوش گرفت.

این روزنامه تاکید کرده که هر چند مقامهای دولتی و روحانیون شیعه و سنی با این حادثه بسیار خردمندانه برخورد کردند، اما در آینده تلاش بیشتری به خرج دهند تا از هر گونه تنش مذهبی در کشور جلوگیری شود. ماندگار هشدار داده که با توجه به حساسیتی که در این زمینه وجود دارد، "دشمن" تلاش خواهد کرد که از آن برای ادامه "برنامه های پنهان و شومش" استفاده کند.

به باور روزنامه، اخیرا پاکستان به طور مرتب در عرصه های دیپلماتیک شکست خورده و به همین دلیل تلاش کرده که با چنین حملات "ضرب شصتی" نشان دهد به آمریکا، جامعه بین المللی و دولت افغانستان. به نظر ماندگار، منطقی است که کشته شدن ۲۴ سرباز پاکستانی در اثر حمله هوایی ناتو و عدم حضور پاکستان در اجلاس بن، سازمان اطلاعاتی پاکستان را وادار به چنین اقدامی کرده باشد.

روزنامه سروش ملت "نقش پاکستان و مخصوصا سازمان استخباراتی این کشور، آی اس آی، در حمله به مراسم عاشورا در شهر کابل را "هولناک" دانسته و نوشته به دلیل این که اعضای گروه "لشکر جنگوی" که مسئولیت این حادثه را به دوش گرفته، در پاکستان هستند، مسئولیت این حادثه هم به پاکستان برمی گردد.

نویسنده، این حادثه و این گروه را به "تروریسم بین المللی" نسبت داده و نوشته که چنین تروریسمی مرزی برای مذهب و قوم نمی شناسد. به نوشته روزنامه تروریستها با استفاده از همه ابزارها تلاش دارند که حتی با قتل کودکان و زنان هم که شده به اهداف خود برسند. سروش ملت مدعی شده که گروه جنگوی در قتل عام های زمان حاکمیت طالبان در افغانستان هم دست داشته است.

نویسنده در ادامه تاکید کرده که پیروان مذاهب تشیع و تسنن در افغانستان باید هوشیار و مواظب حرکات "دسیسه های دشمنان خارجی" باشند، زیرا آنها در صدد ایجاد تنشهای فرقه ای و گسیختن وحدت شیعه و سنی هستند. به باور نویسنده سروش ملت، "پروژه خطرناکی" از دشمنان اسلام طراحی و به وسیله "عوامل نادان" آنها به اجرا گذاشته می شود.

مطالب مرتبط