روزنامه های کابل: یکشنبه، ۲۰ قوس

روزنامه های چاپ امروز کابل بیشتر به بررسی مسائل مربوط به حمله به مراسم عاشورا در کابل و وضعیت حقوق بشر در افغانستان پرداخته اند.

روزنامه دولتی انیس در سرمقاله خود لشکر جنگوی مستقر در پاکستان را عامل حمله روز عاشورا در کابل دانسته و نوشته که این کار را "توطئه دشمنان اسلام" علیه مردم افغانسان انجام داده است. نویسنده تاکید کرده که ریشه های این حادثه هیچ ربطی به پیروان مذاهب اسلامی و مردم افغانستان ندارد.

در اثر حمله انتحاری به یک عزاداران مراسم عاشورا در زیارتگاه حضرت ابوالفضل در مرکز شهر کابل، ۷۱ نفر کشته و بیش از ۱۵۰ نفر دیگر زخمی شدند.

انیس روزنامه افزوده که باید سازمان ملل بر اساس قوانین بین المللی این حادثه را بررسی کند. به نظر نویسنده، این حمله "اقدامی علیه امنیت ملی یک کشور همسایه از سوی کشوری دیگر" است. نویسنده تاکید کرده که لشکر جنگوی باید از سوی دادگاه بین المللی تحت پیگرد قرار گیرد.

این روزنامه دولتی در ادامه سرمقاله خود از دولت پاکستان خواسته که مراکز لشکر جنگوی را نابود کند و رهبران آن را تحت پیگرد قرار دهد تا دستگیر و محاکمه شوند.

هشت صبح مناطق قبائلی پاکستان را "جزیره امنی" برای تروریستها خوانده و نوشته که با افزایش تنشها در روابط آمریکا و پاکستان، میانه دولت پاکستان با گروههای تروریستی در این مناطق گرم‌تر می‌شود و حالا دو طرف در آستانه مصالحه قرار گرفته اند.

مولوی فقیر محمد، معاون فرمانده طالبان پاکستان از برگزاری مذاکره با دولت این کشور خبر داده و گفته که این گفتگوها در مسیر خوبی پیش می‌رود. او گفته که محور اصلی این مذاکرات منطقه قبیله‌ای باجور است و در صورت موفقیت، انتظار می‌رود که این گفتگوها، سایر مناطق مورد مناقشه را هم شامل شود.

به نظر هشت صبح، پاکستان در آغاز راه تدارکاتی نیروهای ناتو در افغانستان را بسته و این راه را "وسیله باجگیری" برای خود ساخته است. نویسنده عدم حضور پاکستان در اجلاس بن را تلاش این کشور برای ایجاد اخلال در حمایت جهانی از افغانستان دانسته است.

روزنامه همچنین مدعی است که حمله به مراسم عاشورا در کابل هم از به عنوان زنگ خطر جنگهای مذهبی در افغانستان از سوی پاکستان به صدا درآورده شد، ولی به این هدف خود دست نیافت و دلیل آن برخورد عقلانی شهروندان افغانستان با این حادثه بود.

به نوشته هشت صبح، لشکر جنگوی پاکستان مسئولیت این حمله را به دوش گرفته و از سوی دیگر پاکستان تهدید کرده که اجازه حمله به قلمرو خود علیه گروههای تروریستی نمیدهد. به نظر نویسنده، به این معنای آن است که دیگر مناطق قبائلی پاکستان به "جزیره امنیتی برای تروریستان بین‌المللی" تبدیل خواهد شد.

روزنامه افغانستان با اشاره به روز جهانی حقوق بشر نوشته که در گذشته در افغانستان به دلیل "حاکمیت استبدادی و تبعیض قومی و مذهبی" موضوع حقوق بشر در این کشور ناشناخته باقی مانده و تنها در ده سال اخیر بوده که دولت افغانستان به این موضوع در قوانین خود توجه کرده است.

روز شنبه، دهم دسامبر، روز جهانی حقوق بشر بود و شماری از نهادهای مدافع حقوق بشر و قربانیان جنگ در افغانستان در این روز خواستار توجه بیشتر دولت به مسائل حقوق بشری و تامین عدالت شدند.

به نظر این روزنامه هر چند قانونهای افغانستان از لحاظ حقوق بشری کاستی‌های دارد، اما نسبت به قانونهای گذشته این کشور برتریهای زیادی دارد. به باور سردبیر روزنامه افغانستان اگر دولت موفق به اجرای مسائل حقوق بشری مندرج در قانونهای خود شود، مشکلات در این زمینه حل خواهد شد.

حفیظ الله زکی در ادامه انتقاد کرده که موارد زیادی از قانونهای افغانستان به دلیل "ناکارآمدی قوه مجریه" افغانستان معطل مانده و جنبه اجرایی نیافته است. به باور نویسنده، در حال حاضر افغانستان با کمبود قانون در زمینه حقوق بشری مواجه نیست، بلکه مشکل عدم اجرای آن است.

روزنامه اراده در سرمقاله خود نوشته که موارد نقض حقوق بشر در افغانستان به اشکال گوناگون دیده می شود و دولت هنوز نتوانسته که کارنامه روشنی در این زمینه داشته باشد. نویسنده انتقاد کرده هنوز هم رسیدگی به قربانیان نقض حقوق بشر در اولویتهای کاری دولت قرار ندارد.

به نظر روزنامه هر چند دولت افغانستان پیشرفتهایی در این مورد داشته، اما فقر، ناامنی، فعالیت گروههای مسلح غیرقانونی، سنتهای ناپسند اجتماعی و فساد اداری به عنوامل اصلی در این زمینه، باعث ادامه نقض حقوق بشر در این کشور شده است.

سرمقاله نویس اراده کارهای انجام شده در زمینه حقوق بشر در افغانستان را "ناچیز" خوانده و نوشته که دستاوردهای افغانستان در این مورد هنوز هم در معرض خطر قرار دارند. به نظر روزنامه، "فقدان باورمندی" به اصل موضوع حقوق بشر آینده حقوق بشر در افغانستان را تیره و تار کرده است.

اراده معتقد است که موضوع خروج نیروهای خارجی از افغانستان و تاکید بر مصالحه با طالبان، شمار زیادی از مردم این کشور و به ویژه فعال عرصه حقوق زنان را نگران کرده که ممکن است این امر باعث از دست رفتن دستاوردهای چند سال اخیر این کشور شود.

مطالب مرتبط