کرزی اجلاس بن را یک پیروزی برای افغانستان خواند

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان حق نشر عکس AP

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان حمله به مراسم عاشورا در شهر کابل را "ضربه کامیابی" این کشور در اجلاس بن آلمان دانسته است.

آقای کرزی روز یکشنبه، ۲۰ قوس/آذر در همایشی به مناسبت روز جهانی مبارزه با فساد در کابل گفت که در این حادثه، براساس آخرین گزارشها، ۸۰ نفر کشته شده اند.

این حمله ناشی از انفجار انتحاری بود که عزاداران مراسم عاشورا را در زیارتگاه حضرت ابوالفضل در مرکز شهر کابل هدف قرار داد و مقامهای دولت افغانستان لشکر جنگوی پاکستان را مسئول آن دانسته اند.

رئیس جمهوری افغانستان از این حادثه به عنوان یک "مساله مهم ملی" یاد کرد و گفت که این حمله یک روز پس از اجلاس بن در آلمان (پنجم دسامبر) روی داد.

آقای کرزی گفت که کشورهای مختلف جهان حتی کشورهایی که در دیگر محافل بین المللی با هم اختلاف دارند، در این اجلاس در مورد قضیه افغانستان موضع واحدی داشتند و از این کشور حمایت کردند. او آن را یک "کامیابی" برای افغانستان دانست.

آقای کرزی تاکید کرد که: "در مصیبتی که در عاشورا بر ما وارد شد، ضرب این کامیابی را دیدیم." او همچنین محتمل دانسته که ممکن است در پشت چنین حمله ای "یک سیاست فراتر و بزرگتری است که نمی گذارند که افغانستان و منطقه امن شود."

حق نشر عکس AFP
Image caption تعداد قربانیان حمله انتحاری روز عاشورا در کابل به هشتاد نفر رسیده است

هر چند آقای کرزی در این سخنرانی خود از کشور خاصی نام نبرد، اما ظاهرا به نظر می رسد که اشاره او به پاکستان است که اجلاس بن را تحریم کرده بود و نماینده این کشور در آن حضور نداشت.

پیش از این اجمل فیضی، سخنگوی آقای کرزی گفته که دولت افغانستان موضوع حمله به مراسم عاشورا را با دولت پاکستان در میان می گذارد و دلیل آن این است که به گفته او، این حمله کار لشکر جنگوی پاکستان بوده است.

حامد کرزی گفت که هر هدفی که در پس حادثه عاشورا باشد، به وحدت ملی مردم افغانستان آسیب نخواهد رساند و مسیر ده ساله این کشور نشان داده است که این کشور به سرعت به سوی آینده بهتر به پیش می رود.

رئیس جمهوری افغانستان در این مراسم افزود که کشورش در پی امضای پیمان استراتژیک با هند، با کشورهای آمریکا، فرانسه، بریتانیا و آلمان نیز پیمانهای استراتژیک و درازمدت امضا خواهد کرد.

او افزود: "امکان دارد که حتی چین و روسیه در این مورد به ما مراجعه کنند که پیمانهای بهتر و محکمتری با آنها هم داشته باشیم."

پیش از این پاکستان نسبت به امضای پیمان استراتژیک میان افغانستان و هند واکنش تندی نشان داده است و مقامهای این کشور گفته اند که همکاری نظامی هند با افغانستان منافع پاکستان در افغانستان را با خطر مواجه می کند.

مطالب مرتبط