ارتباطات در دادستانی کل افغانستان اینترنتی می شود

Image caption دفاتر دولتی افغانستان هنوز هم متکی به پوشه های انبوهی است که در الماریهای کهنه و نو بایگانی‌های این ادارات نگهداری می شود

دادستانی کل افغانستان اعلام کرده که ارتباطات میان دفاتر مرکزی و ولایتی خود را به کمک بانک جهانی اینترنتی می کند.

تا حال ادارات دولتی افغانستان از اینترنت به صورت گسترده استفاده نمی کند و کارهای آنها معمولا مانند گذشته با قلم و کاغذ انجام می شود.

عبدالوکیل امینی، معاون دادستان کل افغانستان روز دوشنبه، ۲۱ قوس/آذر به خبرنگاران گفت که برنامه برقراری ارتباطات اینترنتی میان ادارات این نهاد به کمک مالی بانک جهانی به اجرا گذاشته می شود.

آقای امینی افزود که اجرای این پروژه دو تا سه سال را در بر می گیرد.

دفاتر دولتی افغانستان هنوز هم متکی به پوشه های انبوهی است که در بایگانی‌های این ادارات نگهداری می شوند.

این وضعیت روند کارهای اداری را کند و دشوار کرده است. گاهی پیدا کردن سندی در میان انبوه کاغذها و پوشه های کاغذی و مقوایی ساعتها و حتی روزها وقت می گیرد.

شماری از ماموران گفته اند که این وضعیت در مواردی حتی سبب نا امیدی مراجعه کنندگان شده است.

در بیشتر ادارات دولتی افغانستان هنوز هم ماشین تحریر قدیمی، وسیله اصلی کار به حساب می آید و افرادی به عنوان ماشین نویسهای حرفه ای با این ماشینها می نویسند.

دفترهای "صادره" و "وارده" جزء مهمی از روند کارهای روزمره اداره های دولتی شمرده می شود و مامورانی هستند که کار شان فقط ثبت نامه های اداری است که میان ادارات دولتی رد و بدل می شود.

با این که در سالهای اخیر دولت افغانستان اعلام کرده که "حکومت اینترنتی" در کشور ایجاد می کند، اما هنوز استفاده از اینترنت در بسیاری از ادارات دولتی افغانستان پدیده تازه ای به حساب می آید.

در کشوری که سه دهه جنگ را تجربه کرده، تجهیز اداره های دولتی با وسایل ارتباطی پیشرفته خود مشکلی شمرده می شود.

Image caption هر چند دولت افغانستان از چند سال به این سو گفته که حکومت اینترنتی ایجاد می کند، اما هنوز موفق به این کار نشده است

بسیاری از ماموران دولت افغانستان سن بالایی دارند و بیشتر جوانانی که با وسایل مدرن آشنا هستند، حاضر نیستند که با حقوق کم در این ادارات کار کنند.

آنها ترجیح می دهند که در موسسات و شرکتهای خارجی کار کنند، که هم حقوق خوب می دهند و هم وسایل پیشرفته دارند.

حالا دادستانی کل افغانستان باید شیوه استفاده از کامپیوتر و برقراری ارتباط با وسایل کامپیوتری را به هم به ماموران خود یاد بدهد.

این در حالی است که برخی از ماموران سن و سال گذشته دادستانی کل، مجبور شدن به استفاده از کامپیوتر و اینترنت در کارهای روزمره خود را "درد سر" می دانند. با این حال، برخی از آنها تلاش دارند که برای این که شغل خود را از دست ندهند، به هر صورتی کار با کامپیوتر و اینترنت را یاد بگیرند.

برخی از نهادهای دولتی افغانستان تلاش دارند که دوره های ویژه ای را برای آموزش کارمندان خود بگذارند تا آنها با وسائل مدرن آشنا شوند و در کارهای خود از آنها استفاده کنند.

با این همه به نظر می رسد که جایگزین کردن سیستم کهنه اداری افغانستان با سیستم های جدید اداری، که در آن دیگر از ماشین تحریر و روابط کهنه اداری خبری نباشد، نیاز به زمان طولانی دارد.

مطالب مرتبط