گاز افغانستان در زیر زمین، افغانها در حسرت گرما

حق نشر عکس no credit
Image caption مسئولان اداره افغان گاز در شمال افغانستان می گویند آنها سعی دارند، با امکاناتی که در اختیار دارند، میزان استخراج گاز در شمال افغانستان را افزایش دهند

رئیس اداره افغان گاز در ولایت شمالی جوزجان می‌گوید، اگر به معادن گاز در شمال افغانستان توجه جدی شود، نیاز افغانستان به گاز از این این معادن، تامین خواهد شد.

صالح محمد فضلی، رییس تصدی افغان گاز در جوزجان، گفت، تحقیقات و عکس‌برداری‌های زمین‌شناسان آمریکایی نشان می دهد که حدود سه تریلیون متر مکعب گاز در شمال افغانستان وجود دارد.

آقای فضلی می گوید تلاشهایی برای استخراج بیشتر گاز از معادن جوزجان، آغاز شده است اما به گفته او این کوشش‌ها کافی نیست و افغانستان در زمینه افزایش استخراج گاز از معادن این کشور، به سرمایه گذاری های کلان نیاز دارد.

در حال حاضر سه معدن گاز در جوزجان فعال است: معدن "خواجه گوگردک"، معدن"جرقدوق" و معدن "یتیم تاق". اما گاز حاصل از این معادن تنها قسمت‌هایی از جوزجان و همچنین فابریکه تولید کود در شهرک "کود و برق" در ولایت بلخ، استفاده می شود.

مسئولان اداره افغان گاز در شمال افغانستان می گویند آنها سعی دارند، با امکاناتی که در اختیار دارند، میزان استخراج گاز در شمال افغانستان را افزایش دهند، اما امکانات و دستگاهای آنها قدیمی و کهنه است و افزایش میزان استخراج با چنین امکاناتی، کار ساده ای نیست.

مقام های اداره افغان گاز در شمال افغانستان می گویند از ۳۰ حلقه چاه گاز فعال در جوزجان روزانه ۴۰۰ هزارمترمکعب گاز، استخراج می شود.

نیاز به تحقیقات بیشتر

درحالی که زمین شناسان آمریکایی تخمین زده اند که معادن گاز در شمال افغانستان، سه تریلیون مترمکعب گاز دارد، اما محمد جان اختری، یکی از کارشناسان معدن، ذخایرگاز افغانستان را بیشتر از این می داند.

حق نشر عکس no credit
Image caption ماشین ها و دستگاه هایی که در حال حاضر در معادن گاز افغانستان از آن استفاده می شود، همان ماشین های قدیمی روسی است

او می‌گوید که بررسی آمریکایی ها با استناد به عکسبرداریهایی هوایی مقدار ذخایر گاز در معادن شمال افغانستان را تخمین زده اند، به گفته او تخمین ذخایر گاز از طریق عکس‌برداری هوایی دقیق نیست و در این زمینه به تحقیقات بیشتر و دقیقتر نیاز است.

نبود سیستم معیاری گازرسانی

در شهر شبرغان تقریبا تمامی خانه ها لوله‌‌کشی شده اند، اما تنها ۱۷۰۰ خانواده در این شهر به صورت منظم گاز دارند. شماری از ساکنان جوزجان می گویند، آنها در سالهای گذشته همیشه گاز داشتند و برای پخت و پز و گرم کردن خانه های خود از گاز استفاده می کردند، ولی در سالهای اخیر، گاز بصورت منظم در اختیار ساکنان شبرغان، مرکز ولایت جوزجان قرار نمی گیرد.

اهالی شبرغان و دیگر مناطق جوزجان می گویند، آنها با آنکه ذخایر گاز فراوان دارند، اما آنها سالها است که در حسرت استفاده از این منابع هستند.

مسئولان اداره افغان گاز این نارسایی را می پذیرند و می گویند مشکل اصلی آنها در رساندن گاز به تمامی خانه ها در شبرغان، در نبود سیستم معیاری گازرسانی در این شهر است و آنها سعی می کنند این مشکل را زودی حل کنند.

حق نشر عکس no credit
Image caption تنه تصفیه خانه گاز در شمال افغانستان که حدود سی سال قبل ساخته شده است

استخراج گاز از معادن شمال افغانستان، نخستین بار در سال‌های ۱۳۴۵ _ ۱۳۴۶ خورشیدی آغاز شد. پس از سال ۱۳۴۸ خورشیدی سالانه ۱.۲میلیارد مترمکعب گاز، از شمال افغانستان به اتحاد جماهیر شوروی سابق منتقل می شد. روندی که در سالهای بعد از از سوی دولت افغانستان متوقف شد.

حالا مقام های افغان می گویند قرار است دو نیروگاه تولید برق گازی، در شمال افغانستان ساخته شود.یکی با ظرفیت ۴۰۰ میگاوات، در معدن جرقدوق جوزجان که به گفته‌ مقام های افغان کارش شروع شده و قرار است برق حاصل از این نیروگاه، مستقیما به کابل منتقل شود.

نیروگاه دوم، با ظرفیت تولیدی ۲۰۰ میگاوات برق که در کنار فابریکه "کود و برق" در مزار شریف مرکز ولایت بلخ احداث خواهد شد.

اهالی شمال افغانستان امیدوارند دولت بتواند برنامه هایش برای افزایش استخراج گاز در این مناطق افغانستان موفقانه به انجام برساند و آنها را از حسرت استفاده از انرژی که در دیار آنها وجود دارد، بیرون آورد.

مطالب مرتبط