روزنامه های کابل: شنبه، ۲۲ قوس

روزنامه های چاپ امروز کابل بیشتر به بررسی و تحلیل مسائل مربوط به فساد اداری در نهادهای دولتی افغانستان پرداخته اند.

روزنامه اراده نوشته با این که دولت در ده سال گذشته در راستای مبارزه با فساد اداری چندین نهاد را تشکیل داده، اما هنوز نتوانسته که جلو شکایتها و انتقادهای داخلی و خارجی از بابت فساد را بگیرد. به نظر روزنامه، در حال حاضر فساد اداری مانند مساله مواد مخدر و ناامنی چالش عمده ای محسوب می شود.

روزنامه افزوده که نه تنها مردم افغانستان از موجودیت فساد در نهادهای دولتی این کشور رنج می برند، بلکه جامعه جهانی، که در ده سال اخیر کمکهای خود را به سوی افغانستان سرازیر کرده نیز رنج می برد.

اراده همچنین تاکید کرده که رسانه های همگانی نیز مسئولیت دارند که در راستای مبارزه با فساد اداری، به مردم اطلاع رسانی کنند و در زمینه شناسایی و معرفی عوامل فساد باید نقش خود را ادا کنند. روزنامه بر اهمیت نقش رسانه ها در این زمینه تاکید کرده است. روزنامه دولتی انیس نوشته به همان اندازه که تروریسم مردم افغانستان را با مشکلات مواجه کرده، فساد اداری هم مردم این کشور را بیچاره کرده است. انیس تاکید کرده که به همین دلیل باید مساله فساد اداری را جدی گرفت و با آن با قاطعیت مبارزه کرد.

این روزنامه بازنگری قوانین مربوط، تقویت دولت مرکزی، نظارت از فعالیتهای موسسات خارجی، برخورد قاطع با عوامل فساد و محاکمه افرادی مفسد را در مبارزه با فساد اداری موثر دانسته است. انیس افزوده که اگر دولت این کارها را انجام دهد، دامنه فساد اداری از کشور برچیده خواهد شد.

سرمقاله نویس انیس همچنین نوشته که درست است که سه دهه جنگ نابسامانی های زیادی در پی داشته، اما حالا که امیدواری مردم به آینده بیشتر شده، نباید خود را در پس وضعیت گذشته پنهان کرد و برای بهبود آینده، به مساله فساد توجه کافی نکرد.

روزنامه سخن جدید با اشاره به تصمیم اخیر دادستانی کل افغانستان برای اینترنتی کردن کارهای این نهاد، نوشته که شیوه سنتی و کهنه ارتباطات و ثبت اسناد در نهادهای دولتی و به ویژه قوه قضائیه افغانستان "نقیصه جدی" به حساب می آید.

به نظر این روزنامه، شیوه سنتی کارهای اداری در نهادهای دولتی افغانستان باعث کندی روند کارهای اداری می شود و این امر نارضایی مراجعه کنندگان را برمی انگیزد. مساله شفافیت به عقیده نویسنده، از مسائل مهمی است که باید در کنار نوکردن ارتباطات در نهادهای قضایی در نظر گرفته شود.

به باور نویسنده، استفاده از کامپیوتر و اینترنت در این ادارات ممکن است سرعت کار را بیشتر کند، اما باعث ایجاد شفافیت در کارها نخواهد شد. استدلال سخن جدید این است که بالاخره همه کارها را ماموران انجام می دهند و برای ایجاد شفافیت، باید به نیروی انسانی نهادهای دولتی توجه شود.

نویسنده سخن جدید تاکید کرده تا زمانی که صداقت و ایمان کافی و فرهنگ انصاف محوری در ذهن و ضمیر نیروی انسانی نهادهای قضایی وجود نداشته باشد، هیچ تکنولوژی نخواهد توانست که جلو فساد در انجام امور اداری را بگیرد.

هشت صبح اظهارات اخیر رایان کروکر، سفیر آمریکا در کابل را نقد کرده که گفته حمایت جامعه بین المللی پس از سال ۲۰۱۴ هم ادامه خواهد یافت و تجربه سالهای ۱۹۹۰ میلادی دیگر تکرار نخواهد شد.

هشت صبح نوشته که بسیاری از کشورهای حامی افغانستان تلاش دارند که تا سال ۲۰۱۴ میلادی به ماموریت های خود خاتمه بخشند، ولی به نظر نویسنده، این امر نگرانی مردم افغانستان را برانگیخته است که مبادا خروج خارجی ها از افغانستان "باشتاب و بدون در نظر گرفتن واقعیتهای عینی" صورت گیرد.

روزنامه افزوده که هر چند اجلاس بن در پنجم دسامبر نشان داد که هنوز هم افغانستان در محور توجه جامعه جهانی قرار دارد، اما سه دهه جنگ و از دست رفتن فرصتها باعث شده که هنوز هم مردم افغانستان نسبت به آینده اعتماد چندانی نداشته باشند.

هشت صبح افزوده که اظهارات سفیر آمریکا مبنی بر ادامه حمایت این کشور از افغانستان پس از سال ۲۰۱۴ میلادی و امضای پیمانهای استراتژیک میان افغانستان و آمریکا و برخی کشورهای دیگر دست کم از نظر روحی برای مردم افغانستان اطمینان بخش است.

مطالب مرتبط