'توافق طالبان' با توقف حمله به مدارس در مقابل افزایش دروس دینی

Image caption توافقات طالبان شامل مدارس دخترانه نمی شود

یک گزارش تازه منتشر شده در افغانستان حاکی است که شورشیان طالبان با دولت این کشور توافق کرده اند تا حملات خود به مکاتب (مدارس) را متوقف کنند.

این گزارش ۲۹ صفجه ای را شبکه تحلیلگران افغانستان، که یک سازمان پژوهشی غیرانتفاعی است تهیه کرده است.

در این گزارش آمده که طالبان دو سال اخیر به طور فزاینده ای به مکاتبی در مناطق تحت کنترل خود اجازه فعالیت داده اند، اما این اقدام در ازای افزایش مضامین دینی در برنامه درسی مکاتب و استخدام ملاها به عنوان آموزگار بوده است.

آنتونیو جیوستوزی، یکی از نویسندگان این گزارش به بی بی سی گفت که این توافق در سطح ملی از سوی وزارت معارف (آموزش و پرورش) افغانستان و در سطح محلی از سوی بزرگان محلی انجام شده است.

آقای جیوستوزی گفت: "در واقع این طالبان هستند که می گویند آنها به توافقاتی دست یافته اند. اما وزارت معارف نخواهد پذیرفت که میان آنها و طالبان در سطح بالا توافق صورت گرفته است."

وی افزود: "آنچه ما از فرماندهان طالبان در محل شنیده ایم، این است که آنها در زمنیه گشایش مکاتب در سطح محلی با ادارات معارف ولایات و ولسوالیها (شهرستانها) با مقامات مذاکره می کنند."

آنتونیو جیوستوزی گفتک "در اواخر سال ۲۰۱۰ و اوایل سال ۲۰۱۱ تغییراتی به وجود آمده است و آنهم در سطح بالا. آنها (طالبان) بر این باور هستند که این ابتکار توسط وزیر معارف، فاروق وردک، روی دست گرفته شده است."

مضامین دینی

محمد شفیق صمیم، معاون تعلیمات اسلامی وزارت معارف به بی بی سی گفت که بیشتر این تغییرات در مضامین دینی و اسلامی بوده است.

به گفته او، یکی از مضامینی که به دروس در مدارس افزوده شده کتاب دینی موسوم به "جلالین للایمان السیوطی" است که در کلاس دوازدهم تدریس می شود.

تدریس موضوعات فقه، سیرت النبی، قرآن و تفسیر قرآن هم در کلاسها بیشتر شده است.

نویسندگان این گزارش می گویند تماسها و مذاکرات میان دولت و طالبان در مورد فعالیت مکاتب حدود چهار سال پیش آغاز شده اما پس از مدت کوتاهی ظاهراً به دلیل مخالفتهای آمریکا، این تماسها قطع شده است. وزارت معارف افغانستان انجام مذاکرات رسمی مشروط برای بازگشایی مکاتب را رد می کند اما می گوید برای مذاکرات با هر جناحی در خصوص بهبود معارف افغانستان آمادگی دارد.

معارف از تهدید فارغ می‌شود؟

Image caption طالبان در ولایت زابل گفته اند که دولت باید تاریخ دوره حاکمیت این گروه را هم در کتاب تاریخ مدارس بیفزاید

امان الله ایمان سخنگوی این وزارت گفت: "ما حاضر هستیم صدای هر کسی را که برای معارف مشکلات ایجاد می کند، بشنویم و در مقابل پیام ملی و افغانی خود را به آنها برسانیم... شما در آینده نزدیک در بعضی ولایاتی که ناامن هستند، معارف به طور کلی از تهدیدها فارغ خواهد شد."

اما آقای ایمان در مورد اینکه تهدیدها علیه مکاتب چگونه رفع خواهد شد، جزئیات بیشتری ارائه نکرد.

او افزود: "معارف را نباید وسیله سیاسی قرار دهیم. به همین اساس ما به طور رسمی با هیچ طرفی مذاکره انجام نداده ایم و نگفته ایم که شما این کار را کنید و ما این کار می کنیم تا در نتیجه این هدف را به دست بیاوریم."

سخنگوی وزارت معارف گفت: "پیام ما واضح است، معارف در هر خانه وجود دارد و با هر کسی که حاضر به مذاکره باشد، با آنها مذاکره می کنیم."

تاریخ دوره طالبان

در گزارش انجمن تحلیلگران آمده که در سال ۲۰۰۲ ساختن و افتتاح مکاتب و دسترسی کودکان دختر و پسر به مکتب از اولویتهای حکومت افغانستان و حامیان بین المللی آن بود، ولی در مقابل حمله به مکاتب یکی از تاکتیکهای اصلی طالبان در جنگ با حکومت افغانستان محسوب می شد.

در این گزارش آمده که هنگام تهیه گزارش بیشتر روستاییان شاهد کاهش میزان حملات به مکاتب بوده اند و بسیاری از مصاحبه شوندگان در میان طالبان در ابتدا با تغییر این سیاست دیدگاه مثبت نداشتند، اما تعهدات وزارت معارف مبنی بر امتیازات بیشتر، مایه ترغیب آنان شد.

زلمی زابلی، نماینده ولایت زابل در مجلس سنا گفت که طالبان در ولسوالی شاهجوی این ولایت گفته اند که در ازای افزودن تاریخ دوره حاکمیت طالبان در مضون تاریخ مدارس، حاضرند به مکاتب پسرانه این منطقه اجازه فعالیت بدهند.

آقای زابلی که اخیراً به این ولایت رفته بود به بی بی سی گفت که حالا منتظر شنیدن پاسخ دولت به این شرط طالبان است.

مطالب مرتبط