وزارت دفاع افغانستان: به ۳۰۰ هواپیمای نظامی نیاز داریم

حق نشر عکس AP
Image caption عظیمی: "ما مصمم هستیم که به هر قیمتی و از طریق که شود قوای هوایی ایجاد کنیم که از لحاظ دفاعی پاسخگوی نیازهای امنیتی ما باشد"

وزارت دفاع افغانستان اعلام کرده است که برای رویارویی با تهدیدهای داخلی و خارجی به بیش از سیصد هواپیمای نظامی نیاز دارد.

روز چهارشنبه، 23 قوس/آذر (14 دسامبر)، ژنرال ظاهر عظیمی، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان، به خبرنگاران گفت که دولت تصمیم دارد که این تعداد هواپیما را "از هر طریق ممکن" فراهم کند.

منابع نظامی افغانستان گفته اند که در حال حاضر این کشور حدود ۴۰ فروند هلیکوپتر و ۱۶ فروند هواپیما حمل و نقل نظامی در اختیار دارد.

آقای عظیمی گفت: "ما مصمم هستیم که به هر قیمتی و از طریق که شود قوای هوایی ایجاد کنیم که از لحاظ دفاعی پاسخگوی نیازهای امنیتی ما باشد. یعنی تامین امنیت داخلی ما را بکند و هم تامین امنیت خارجی ما را."

او افزود: "تامین امنیت خارجی ما همان حفظ استقلال، تمامیت ارضی، حاکمیت ملی و حراست از قانون اساسی افغانستان است. بنابر این در چنین شرایطی تصور می کنیم که ما بیش از سیصد بال انواع هواپیما ضرورت خواهیم داشت." منابع وزارت دفاع افغانستان گفته اند که آمریکا، به عنوان شریک استراتژیک این کشور وعده داده است نیروی هوایی افغانستان را با تجهیزات و هواپیماهای نظامی پیشرفته مجهز کند.

مقامهای این وزارت گفته اند که بر اساس استراتژی تقویت نیروی هوایی این کشور، تا سال ۲۰۱۶ باید دست کم ۱۴۰ هواپیمای نظامی در اختیار افغانستان قرار گیرد.

سخنگوی وزارت دفاع افغانستان افزود که گفتگو با متحدان این کشور در باره تجهیز و تقویت نیروی هوایی افغانستان ادامه دارد.

Image caption در حال حاضر افغانستان تنها پنجاه و شش هواپیما دارد که بیشتر آنها هلیکوپتر است

نیروی هوایی افغانستان از جمله بخش هایی از نیروهای مسلح این کشور است که هنوز به اندازه کافی تجهیز و حمایت نشده است. در مقابل، منابع وزارت دفاع افغانستان گفته اند که نیروی زمینی این کشور به سرعت توسعه می یابد و به زودی تعداد نفرات این نیرو این کشور به ۱۸۰ هزار نفر خواهد رسید.

ژنرال ظاهر عظیمی گفت که افزایش توانمندی نیروهای امنیتی باعث شده است که شورشیان توانایی نظامی خود را از دست بدهند.

وی افزود که بر اساس ارزیابی منابع نظامی افغانستان، وضعیت امنیتی در سال ۲۰۱۲ بهتر از سال جاری خواهد بود، و احتمال دارد شورشیان بیشتر به حملات انتحاری و بمبگذاری های کنار جاده ای متوسل شوند.

مطالب مرتبط