روزنامه های کابل: چهارشنبه، ۲۳ قوس

Image caption اخیرا بهای گاز مایع در افغانستان به شدت افزایش یافته است

روزنامه های چاپ امروز کابل عمدتا به نقد برنامه اخیر وزارت تجارت برای کاهش بهای مواد سوختی در افغانستان پرداخته اند.

در هفته های اخیر بهای این مواد در شهرهای افغانستان و به ویژه کابل، به شدت افزایش یافته و بهای یک کیلو گرم گاز از حدود ۵۵ افغانی تا صد افغانی بالا رفت. اخیرا وزارت تجارت نرخ ثابتی را برای فروش مواد نفتی تعیین کرده، ولی امر باعث کاهش این مواد در بازار شده است.

روز سه شنبه، ۲۲ قوس/آذر انوارالحق احدی، وزیر تجارت افغانستان اعلام کرد که تصمیم دارد با سرمایه پنجاه میلیون دلاری کنترل باز مواد نفتی را به دست بگیرد. او همچنین تاکید کرد که تاجران نباید هر کیلو گرم گاز مایع را بالاتر از ۵۹ افغانی بفروشند.

روزنامه افغانستان برنامه وزارت تجارت برای کنترل بازار مواد نفتی و به ویژه گاز مایع در این کشور را "راهکاری موقتی و غیرعملی" خوانده و نوشته که ضعف برنامه ریزی و سطح پائین توانایی های دولت باعث شده که دست به دامن راه حلهای موقتی بزند.

نویسنده پرسشهایی را در مورد تصمیم تازه وزارت تجارت مطرح کرده و از جمله پرسیده که آیا دولت خود می تواند که همه مواد سوختی مورد نیاز مردم را از خارج وارد کند، آیا این امر نظام اقتصادی افغانستان را دیگرگون نخواهد کرد و آیا دولت اصلا قادر است که این کار را انجام دهد.

به نظر مدیر مسئول روزنامه افغانستان، اینکه دولت تنها به عنوان یک واردکننده مواد سوختی وارد بازار شود، بخودی خود هیچ مشکلی را حل نمی کند و این امر تنها می تواند به طور موقت بهای مواد سوختی را در بازارهای داخلی کاهش دهد.

روزنامه تاکید کرده که اگر دولت بتواند نقش خود را به درستی بازی کند، باید راه حلهای اساسی و درازمدت را در نظر بگیرد. به عقیده نویسنده، سرمایه گذاری بر استخراج منابع طبیعی و زیرزمینی افغانستان می تواند یکی از این راه حلها باشد. به نظر نویسنده این منابع می تواند نیازمندی همه مردم را رفع کند.

روزنامه چراغ هم در سرمقاله خود تصمیم اخیر وزیر تجارت را نقد کرده و نوشته که "مدیران بی خبر و تاجران بی بصر مردم را در برابر سرما تنها گذاشته اند". به نظر روزنامه، برای طولانی مدت افغانستان باید "اقتصاد مختلط" را تجربه کند که در آن هم به نحوی بخش خصوصی و هم دولت حضور داشته باشد.

به نوشته چراغ، دولت تنها زمانی وارد کارو زار شد که "حرص تاجران" و "احتکار" مواد سوخت مردم را دچار مشکلات شدیدی کرد. روزنامه همچنین با انتقاد از برنامه اخیر وزارت تجارت نوشته که تا پنجاه میلیون دلار مورد نظر این وزارت فراهم می شود، این پول "نوشداروی بعد مرگ" خواهد شد.

نویسنده افزوده که این طرح شبیه یک جنگ روانی علیه واردکنندگان بخش خصوصی گاز است تا آنها را وادار به بیرون کردن مواد ذخیره شده خود به بازارها کنند و سرانجام این طرح با واکنش سرمایه گذاران داخلی و بین المللی مواجه شد تا نظام اقتصادی بازار آزاد حفظ شود.

هشت صبح "جایگاه افغانستان در جدال آمریکا با همسایگان" افغانستان را بررسی کرده و نوشته که در پی حمله هوایی آمریکایی ها به یک پاسگاه مرزی پاکستان و افتادن یک هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی به دست ایرانیها، افغانستان هم وارد این ماجراها شده است.

اخیرا در اثر حمله هوایی نظامیان آمریکایی، ۲۴ سرباز پاکستانی کشته شدند و در پی ماجرای هواپیمای آمریکایی، ایران با احضار سفیر افغانستان در تهران، رسما اعتراض کرد که حریم هوایی این کشور از خاک افغانستان به وسیله این هواپیما نقض شده است.

هشت صبح نوشته که ایران آمریکایی های مستقر در افغانستان را "اشغالگر" می دانند و در پی تصمیم افغانستان و کشورهای غربی برای امضای پیمانهای راهبردی، "ایران نگران است که معادلات امنیتی به نفع افغانسان تغییر کند و فرصت سلطه‌طلبی ایران از بین برود".

سرمقاله نویس هشت صبح معتقد است که حالا ایران و پاکستان در برابر افغانستان موضع واحدی دارند. روزنامه انتقاد کرده که دولت افغانستان در این ماجرا نتوانسته موضع شفافی در برابر همسایگان داشته باشد و هنوز مشخص نیست که این دولت تنها "تماشاچی" است یا ابتکاری هم به خرج می دهد.