سفر غیرمنتظره وزیر دفاع آمریکا به کابل

لئون پانتا حق نشر عکس BBC World Service
Image caption پانتا قصد دارد که در این سفر به دولت افغانستان اطمینان دهد که پس از خروج نظامیا آمریکایی از این کشور، تنها نخواهد ماند

لئون پانتا، وزیر دفاع آمریکا در سفری به کابل گفته که بدون دوستی با پاکستان پیروزی در افغانستان ناممکن است.

آقای پانتا شامگاه روز سه شنبه، ۲۲ قوس/آذر در یک سفر از پیش اعلام نشده به کابل آمده است.

او قصد دارد که به مقامهای دولت افغانستان اطمینان دهد که پس از خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان، این کشور تنها نخواهد ماند.

قرار است آقای پانتا در این سفر با حامد کرزی، رئیس جمهوری و عبدالرحیم وردک وزیر دفاع افغانستان دیدار و گفتگو کند.

این مقام ارشد دفاعی آمریکا در حالی از افغانستان دیدار می کند که روابط کشورش با پاکستان به دنبال کشته شدن ۲۴ سرباز پاکستانی در ماه گذشته میلادی به پایین ترین سطح خود سقوط کرده است.

پاکستان در واکنش به این حمله نظامیان آمریکایی را از پایگاه شمسی در بلوچستان بیرون و راه تدارکاتی ناتو به افغانستان را بست.

پاکستان این حمله را عمدی می خواند، ولی نظامیان آمریکایی این ادعا را رد کرده اند. یک گروه ماموران آمریکایی در این مورد تحقیق می کند و نتیجه بررسی های خود را تا ده روز دیگر ارائه خواهد کرد. وزیر دفاع آمریکا گفت که پاکستان در بسیاری مناطق با آمریکا کمک کرده، اما در عملیات هایی که در مناطق قبائلی و مرزی آن کشور انجام شده، مشکلاتی بین دو طرف وجود داشته است.

او گفت که آمریکا و پاکستان در پیوند با تروریسم نگرانی های مشترک دارند.

وزیر دفاع آمریکا به خبرنگارانی که با او به کابل سفر می کردند، گفت که سال ۲۰۱۱، به ویژه آنجایی که تلاشها برای حمایت از افغانستان مطرح است، نقطه عطف خواهد بود.

او گفت که نیروهای آمریکایی و متحدان آن توانسته اند سطح خشونتها را در افغانستان کم کنند و شماری از مناطق مهم را نیز از کنترل شورشیان آزاد کرده اند.

مطالب مرتبط