افغانستان: فراخوانی سفیر این کشور از قطر به رسم اعتراض نیست

حق نشر عکس bbc
Image caption جاوید لودین می گوید آنچه احتمالا در قطر ایجاد خواهد شد دفتری برای تسهیل مذاکره با طالبان خواهد بود نه دفتر سیاسی طالبان

جاوید لودین معاون وزارت امور خارجه افغانستان می‌گوید، دفتر نمایندگی طالبان در قطر ایجاد نشده و گفت و گو در مورد ایجاد دفتری در قطر برای پیشبرد مذاکرات صلح، ادامه دارد.

آقای لودین گفت افغانستان برای مشورت بیشتر در این مورد، افغانستان سفیرش را به کابل فرا خوانده است.

قبلا تصور براین بود که فراخوانی سفیر افغانستان از دوحه در اعتراض به مقام های قطر صورت گرفته است.

آقای لودین در عین حال می‌گوید که مقام های قطر در مورد ایجاد دفتری که تسهیل کننده مذاکرات میان دولت افغانستان و طالبان باشد، با جانب افغانستان مشورت کافی نکرده‌اند.

اما معاون وزیر خارجه افغانسنتان تاکید کرد که فراخوانی سفیر افغانستان از قطر، به رسم اعتراض نبوده است؛ بلکه سفیر به کابل فرا خوانده شده است تا با او در مورد ایجاد یک دفتر تسهیل کننده مذاکره با طالبان در قطر و پیامدها و تاثیرات آن، مشورت شود.

معاون وزیر امور خارجه افغانستان همچنین گفت آنچه که در مورد آن مشورت خواهد شد ایجاد یک دفتر تسهیل کننده مذاکرات است نه دفتر سیاسی طالبان.

دولت افغانستان و متحدان بین المللی‌اش، در دو سال گذشته تلاش کرده‌اند با طالبان مذاکره کنند اما این تلاشها تاکنون نتیجه ملموسی در پی نداشته است.

منتقدان دولت به ویژه پس از آنکه برهان الدین ربانی رئیس شورای عالی صلح افغانستان توسط کسی که خود را حامل پیام صلح از سوی طالبان معرفی کرده بود ترورشد، برنامه مصالحه با طالبان را به شدت زیر سوال بردند.

دولت افغانستان پس از ترور آقای ربانی اعلام کرد که دیگر با افرادی که آدرس و محل مشخصی ندارند، مذاکره نخواهد کرد.

شماری از مقام های دولت افغانستان از جمله فاروق وردک وزیر آموزش و پرورش، بارها گفته اند که یکی از دلایل عدم موفقیت برنامه مذاکره با طالبان، این است که طالبان آدرس مشخصی برای گفت و گو ندارند.

به دنبال چنین اظهاراتی بود که شماری از کشور ها از جمله ترکیه، بصورت ضمنی تمایل نشان دادند که اگر دولت افغانستان و ناتو موافق باشد آنها در خاک خود، به طالبان اجازه داشتند دفتری را خواهند داد.

اما پیش از این بصورت رسمی هیچگاه دیده نشده است که دولت افغانستان یا ناتو، با ایجاد چنین دفتری موافقت کرده باشند.

مطالب مرتبط