افغانستان گزارش نظامیان آمریکایی را در مورد نقض حقوق بشر رد کرد

Image caption تعداد نفرات پلیس محلی افغانستان به نه هزار نفر می رسد

وزارت داخله (کشور) افغانستان گزارش تازه ارتش آمریکا در مورد بدرفتاری و نقض حقوق بشر توسط پلیس محلی این کشور را رد کرده است.

مقامات این وزارت خانه می گویند پلیس محلی این کشور به شدت تحت نظارت قرار دارد و تاکید می کنند که هر گاه موردی از تخلف دیده شود، با آن برخورد جدی خواهد شد.

در گزارش تازه ارتش آمریکا آمده که هفت مورد از ادعاهای مطرح شده مبنی بر تجاوز جنسی، قتل و بازداشت بدون دلیل توسط پلیس محلی معتبر ثابت شده و پانزده مورد آن دارای اعتبار نسبی است.

تحقیق ارتش آمریکا در باره ۴۶ مورد از ادعاهای یک گزارش دیدبان حقوق بشر در باره پلیس محلی افغانستان است که در ماه سپتامبر منتشر شد. این موارد شامل تجاوز جنسی، قتل سرقتهای کوچک و بازداشت بدون دلیل است.

وزارت داخله افغانستان یافته های گزارش نظامیان آمریکایی را، که برخی از این موارد را معتبر خوانده، به شدت رد کرده است.

صدیق صدیقی سخنگوی این وزارت در واکنش به انتشار یافته‌های این گزارش به بی بی سی گفت که کارکرد پلیس محلی افغانستان تحت نظارت قرار دارد و هیچ یکی از موارد ادعا شده پذیرفتنی نیست.

آقای صدیقی تاکید کرد: "ما هیچ موردی دال بر این که پلیس محلی در قتل یا تجاوز جنسی دخیل باشد، نمی توانیم بپذیریم."

به گفته او، رعایت حقوق بشر توسط پلیس افغانستان از اولویتهای وزارت داخله است. او همچنان تاکید کرد که مسایل حقوق بشری همین اکنون به پلیس ملی و محلی افغانستان آموزش داده می شود.

تحقیق آیساف

اما سخنگوی نیروهای بین المللی یاری امنیت، آیساف، در تازه ترین اظهارات گفته که شماری از ادعاهای مطرح شده در مورد نقض حقوق بشر توسط پلیس محلی، ثابت شده و تعداد زیادی از این ادعاها فاقد اعتبار است. ژنرال کارستن جاکوبسن سخنگوی این نیروها به بی بی سی گفت: "ما در مورد تمامی ۴۶ مورد اتهام، به ویژه در مورد اتهاماتی که در باره پلیس محلی مطرح شده تحقیق می کنیم."

او افزود: "در این میان، یکی از ۱۹ موردی که ما در باره آن تحقیق کردیم، حقیقت دارد، چهار مورد دیگر معتبر است و هشت مورد آن فاقد اعتبار است. پس به این ترتیب، در کل ما نمی توانیم تمامی ادعاهای مطرح شده را بپذیریم". اما به باور آگاهان نظامی، اگر وضعیت به همین گونه باشد که در گزارشها آمده، حضور پلیس محلی در محلات افغانستان منجر به بی نظمی و دامن زدن به اختلافات قومی و گروهی خواهد شد.

ژنرال عبدالواحد طاقت آگاه آمور نظامی گفت به دلیل این که حاکمیت دولتی در محلات چشمگیر نیست و از کارکرد پلیس محلی هم نظارت نمی شود، پلیس محلی دست به هرکاری خواهند زد. آقای طاقت اما برای برون رفت از این مشکل پیشنهاد کرده که نیروهای پلیس محلی باید از سوی نیروهای امنیت ملی و ارتش نظارت شود.

پلیس محلی افغانستان حدود یک سال پیش ایجاد شد و از سوی نیروهای ویژه آمریکایی آموزش می بینند.

این بخش از پلیس افغانستان عمدتا در روستاها فعالیت می کند و نفرات آن نیز از میان روستاییان انتخاب می شود.

شمار نیروهای پلیس محلی اکنون به ۹ هزار نفر می رسد و قرار است در آینده تا ۳۰ هزار نفر افزایش یابد.

مطالب مرتبط