مجله رادیویی: از وضعیت رسانه های افغانستان تا جشنواره فیلم دوبی

این هفته به مناسبت هفته حقوق بشر، رسانه ها و آزادی بیان، نشستی در همین مورد در کابل با شرکت شماری از روزنامه نگاران، پژوهشگران و صاحبان قلم و هنر برگزار شد. شرکت کنندگان در این گردهمایی که از سوی بنیاد آرمانشهر برگزار شده بود، به چند و چون کار رسانه ها در افغانستان در ده سال گذشته و جایگاه آن در عرصه تحولات فرهنگی در افغانستان پرداختند.

ارتباط میان کار رسانه های و مسایل حقوق بشری از دیگر موضوعاتی بود که در این نشست به بحث گرفته شد. به همین بهانه در آغاز مجله فرهنگی بحث کوتاهی را در همین رابطه داریم با دو تن از سخنرانان این نشست، شاه حسین مرتضوی معاون روزنامه هشت صبح و صدیق الله توحیدی مسئول نهاد دیدبان رسانه ها در کابل.

آقای مرتصوی می گوید که رسانه ها در طول ده سال اخیر هم از لحاظ محتوایی و هم نوشتاری و ادبی رشد چشمگیری داشته است، و به پلی میان مردم و حکومت تبدیل شده است. با این وصف، کاستیها در کار اهالی رسانه از جمله ضعف در کار حرفه ای آنها را نیز نمی توان از نظر دور داشت.

مسئول دیدبان رسانه ها بر این نظر است از لحاظ کمی در هیچ مقطعی از تاریخ افغانستان، رسانه ها شاهد رشد و شکوفایی وسیع نبوده، اما از لحاظ کمی و محتوایی این رسانه ها جوان هستند و صاحبان آن تجربه کافی در این عرصه نداشته اند.

در ادامه مجله فرهنگی هفته به هشتمین جشنواره بین المللی فیلم دوبی می پردازیم که روز چهارشنبه به کار خود پایان داد.

در این فستیوال دهها فیلم از کشورهای غربی، عربی و منطقه به نمایش درآمد. برگزارکنندگان این جشنواره هر ساله تلاش داشته اند تا با گردهم آوردن سینماگران و آثار مهم سینمایی از کشورهای مختلف، بر اعتبار آن در جهان فیلم و سینما بیفزایند. مریم صبا خبرنگار آزاد که رویدادهای این جشنواره را در دوبی دنبال کرده، برای ما از ویژگیهای دور هشتم می گوید.

باز هم در عرصه فیلم، این هفته یک سینماگر جوان افغانستان برای نقد شماری از فیلمهای تهیه شده در این کشور مهمان برنامه آپارات تلویزیون فارسی بی بی سی بود. صحرا کریمی که دکترای خود را در عرصه فیلم و سینما از دانشگاه پراگ پایتخت چک گرفته، در عرصه بازیگری و فیلمهای مستند درخشیده است.

صحرا کریمی در گفتگو با ما درباره جایگاه فعلی سینما در افغانستان و دستاوردهای سینماگران این کشور گفت، در سالهای اخیر فیلمهای قابل توجهی از نظر تکنیک، روایت و پردازش موضوع توسط سینماگران جوان تولید شده و این امر می تواند مایه امیدواری باشد؛ اما در عین حال باید در نظر داشت که سینما یک هنر پرهزینه است، و نهادهای رسمی در افغانستان برای حمایت از کار فیلمسازی کار چندانی نمی کنند.

به گفته خانم کریمی، علارغم تمام مشکلات، اولین گامها در این عرصه برداشته شده و این امر اهمیت زیادی دارد.

از سوی دیگر، این روزها دنیای انگلیسی زبان شاهد نشر اثر دیگری درباره زنان افغانستان آن هم از زبان یک زن افغان بود. On the age of being: An Afghan women's journey که می توان آن را «در حاشیه زندگی؛ سفرنامه یک زن افغان» ترجمه کرد، اثری است از داکتر شریفه شریف نویسنده و فعال اجتماعی که در کانادا انتشار یافته است.

خانم شریف در گفتگو با ما درباره محتوای کتابش گفت که چشمدیدهاش را در طول سالها زندگی در ولایات مختلف افغانستان، در قالب یک سفرنامه برای مخاطبان انگلیسی زبان به تصویر کشیده است.

باز هم در دنیای کتاب، نویسنده نروژی اثر پرفروش کتابفروش کابل از اتهام نقض حریم یک خانواده افغان تبرئه شد. او پیش از این متهم شده بود که مسایل خصوصی زندگی این خانواده را در کتاب خود علنی ساخته است. اسن ِ سی ِ شتاد - خبرنگار نروژی، در این کتاب روایتهای تلخی را از زندگی زنان افغانستان به تصویر می کشد.

کتاب، گزارش وضعیت و موقعیت تراژیکی است که زن افغان در آن گرفتار است و همین امر این اثر به یکی از پرفروشترین کتابهایی تبدیل کرده که خارجیان درباره زنان افغانستان نوشته اند. این کتاب به پرفروش ترین اثر غیرتخیلی در تاریخ نروژ تبدیل و به زبانهای مختلف ترجمه شد.

خانم اشتاد گفت اگر تبرئه نمی شد، دشوار بود با این اتهام به کار روزنامه نگاری ادامه بدهد.

پایان بخش مجله فرهنگی هفته، مطلبی درباره رحیم غمزده، خواننده و آهنگساز با سابقه افغانستان است که روز جمعه در سن 75 سالگی در ولایت ننگرهار دار فانی را وداع گفت. سید مخدوم رهین وزیر اطلاعات و فرهنگ افغانستان درگذشت او را ضایعه ای تأسف بار برای اهالی هنر و موسیقی توصیف کرد.

همکار ما صفی الله امین زاده در گزارشی به جایگاه رحیم غمزده در جامعه هنری افغانستان پرداخته است.