برنامه انتقال برق به تالقان افغانستان به زودی آغاز می شود

انرژی برق حق نشر عکس Getty

یک نهاد دولتی برق افغانستان (شرکت برشنا) خبر داده است که بزودی کار انتقال انرژی برق به شهر تالقان، مرکز ولایت تخار در شمال شرق افغانستان، آغاز می شود.

مسئولان این نهاد که قرارداد انتقال انرژی برق به تالقان را با یک شرکت هندی امضا کردند، امیدوارند که حداکثر تا هجده ماه دیگر، برق به تالقان برسد.

هم اکنون شهر تالقان تنها شبانه، برای چند ساعت معدود برق دارد. مقامات می گویند، با پایان کار این پروژه، برق تالقان بصورت ۲۴ ساعته تامین خواهد شد.

عبدالرازق صمدی، رئیس "شرکت برشنا" که قرارداد این پروژه را در کابل با مسئولان شرکت هندی امضا کرده گفت، این پروژه حدود ۲۸ میلیون دلار هزینه خواهد داشت.

آقای صمدی گفت که این پول، از قرضه پنجصد و هفتاد میلیون دلاری بانک توسعه آسیایی که قبلا در اختیار دولت افغانستان قرار داده شده، مصرف خواهد شد.

برقی که قرار است از قندوز به تالقان، مرکز ولایت تخار، منتقل شود، از تاجکستان خریداری می شود.

مسئولان امیدوار هستند که بتوانند در آینده همین برق را به ولایت بدخشان، از دور افتاده ترین ولایت شرقی افغانستان نیز برسانند.

تامین انرژی برق در افغانستان، یکی از برنامه های پر هزینه و مهم دولت بوده است.

جنگ های داخلی در افغانستان، سیستم تولید برق در این کشور را ویران کرده و حتی کابل، پایتخت افغانستان، تا سالهای اخیر برق بیست و چهار ساعت نداشت.

وزارت انرژی و آب افغانستان می گوید، در نظر دارد، با مهار و کنترل آبهای این کشور، تولید برق را افزایش دهد.

هم اکنون تنها سی درصد مردم افغانستان به نیروی برق دسترسی دارند و بیش از شصت درصد نیروی برق موجود در این کشور، از ازبکستان، تاجکستان، ترکمنستان و ایران وارد می شود.

افغانستان رودخانه های زیادی دارد ولی از این رودخانه ها تاکنون استفاده موثری نشده است.

مطالب مرتبط