افغانستان: میزبان مذاکرات با طالبان را ما مشخص می کنیم

زلمی رسول وزیر خارجه افغانستان حق نشر عکس Getty
Image caption افغانستان ترجیح می دهد عربستان سعود و یا هم ترکیه میزبان مذاکرات صلح با طالبان باشد نه قطر

حکومت افغانستان اعلام کرده که آماده است که در یکی از کشور های اسلامی با مخالفان مسلح خود گفت و گو کند. اما بشرطی که کشور میزبان این گفت و گو ها را دولت افغانستان مشخص کند.

ترکیه و عربستان سعودی از کشور هایی است که مقامهای افغان، علاقه دارند میزبان گفت و گو های دولت افغانستان و مخالفانش باشد.

در همین حال، زلمی رسول وزیر خارجه افغانستان در واکنش به گزارشهایی مبنی بر احتمال ایجاد یک دفتر سیاسی برای گروه طالبان در قطر گفت، که هر نوع تلاشی که حکومکت افغانستان در آن دخیل نباشد دخالت در روند صلح تلقی خواهد شد.

به دنبال کشته شدن برهان الدین ربانی رئیس شورای عالی صلح افغانستان که روند صلح با طالبان را دچار آشفتگی کرد، اخیرا سخن بر سر از سرگیری این روند دوباره جدی شده است.

بحث در این مورد زمانی دوباره بر سر زبانها افتاد که شایع شد، قرار است دفتری برای طالبان در قطر ایجاد شود.

پس از آن نخست وزیر قطر در مورد گروه طالبان حرف زد و گفت این گروه باید در حل بحران افغانستان سهیم باشد.

حالا دولت افغانستان که به نظر می رسد، در مقابل یک عمل انجام شده قرار گرفته است، به این اقدامات واکنش نشان داده و اعلام کرد که آماده است روند مذاکرات با مخالفان مسلح را در یکی از کشور های اسلامی دنبال کند، اما در هر جا و هرکشوری که دولت افغانستان آن را به عنوان میزبان این گفت و گو ها مشخص کند.

زلمی رسول، وزیر خارجه افغانستان در یک نشست خبری در کابل گفت برنامه گفتگو با مخالفان در بیرون از افغانستان در دست بررسی است و به همین منظور سفیر افغانستان در قطر برای مشورت به کابل فرا خوانده شده است.

اما ناظران سیاسی، فراخوانی سفیر افغانستان از قطر را یک اعتراض تلقی می کنند، اعتراض به اینکه افغانستان به اندازه کافی در جریان فعالیت هایی که برای راه اندازی دفتری برای طالبان، در قطر قرار نگرفته است.

مقامهای افغان تاکید دارند که در مورد آنچه با کشور های اسلامی مشورت خواهد شد ایجاد یک دفتر تسهیل کننده مذاکرات با مخالفان است نه دفتر سیاسی برای آنها.

تاکید دولت افغانستان بر این نکته که مخالف دفتر سیاسی طالبان است و دفتری که ایجاد می شود باید دفتر "تسهیل کننده مذاکرات" باشد، آشکارا نشان می دهد که دولت افغانستان به این یقین نرسیده است که دولت قطر می تواند فعالیت های طالبان در دوحه را کنترل کند. در حالی که چنین اطمینانی، به عربستان و ترکیه دارند.

مطالب مرتبط