روزنامه های کابل: سه شنبه ۲۹ قوس

عملیات های شبانه نیروهای ناتو در افغانستان، نگرانی ها در مورد احتمال "رخنه" شورشیان در صفوف نیروهای امنیتی و بلند رفتن قیمت مواد اولیه در بازارهای افغانستان، از مسایل مورد بررسی در روزنامه های چاپ امروز کابل است.

روزنامه هشت صبح در سرمقاله خود وضعیت ارتش ملی افغانستان را بررسی کرده و نوشته که این نیروها، با وجود بدست آوردن رضایت خاطر افغانها در بسیاری از مناطق افغانستان، با چالشهای بسیار جدی نیز روبرو هستند.

یکی از این چالشها، به نوشته روزنامه هشت صبح، تهدید "نفوذ" دستگاه های اطلاعات منطقه در ارتش ملی با هدف تخریب این نیروها و زمینه سازی برای اجرای حملات تروریستی است.

نویسنده افزوده که در گذشته نمونه های زیادی وجود داشته که نشان می دهد برخی از افراد و و چهره ها در ارتش ملی، با گروه های شورشی همدست شده و زمینه را برای اجرای حملات انتحاری فراهم کرده اند.

روزنامه افزوده که حکومت افغانستان باید این نگرانی را جدی گرفته و به ویژه در شرایطی که قرار است بزودی تامین امنیت افغانستان به نیروهای داخلی این کشور سپرده شود، احتمال رخنه دشمن در صفوف این نیروها، می تواند خطرناک باشد.

روزنامه چراغ به عملیات های شبانه نیروهای ناتو در افغانستان اعتراض کرده و نوشته که این عملیات ها با وجود انتقادهای جدی حکومت افغانستان، کماکان ادامه دارد.

این روزنامه نوشته که هجوم نیروهای خارجی به خانه های مردم در هنگام شب، باعث آزار مردم بیگناه شده و همزمان، از محبوبیت این نیروها در افکار عامه می کاهد.

روزنامه افزوده که افغانستان دارای یک دولت قانونی و نیروی پلیس است و هر گاه کسی به جرمی متهم است، این وظیفه نیروهای امنیتی افغانستان است که وارد عمل شده و براساس قوانین افغانستان با فرد یا افراد متهم برخورد کنند.

روزنامه ویسا نوشته که عملیات های شبانه در افغانستان، تاثیرات منفی بر مبارزه علیه تروریسم دارد و مردم افغانستان را بیشتر ناراضی می کند.

این روزنامه نوشته که در بسیاری از موارد، نیروهای ناتو پس از اجرای عملیات های شبانه که باعث تلفات غیرنظامیان شده و یا افراد بیگناه در اثر آن بازداشت شده اند، مجبور به عذرخواهی شده اند.

ویسا افزوده که پیامدهای این حملات در مواردی، واکنش های تند مقامات افغان، تظاهرات افغانها، و یا هم تعطیل ادارات دولتی در اعتراض به این حملات بوده است.

نویسنده پرسیده که این همه واکنش ها، نمایانگر تاثیرات منفی بر اوضاع است و یا آنگونه که سخنگوی ناتو ادعا دارد، تاثیرات مثبت عملیات شبانه را نشان می دهد؟

روزنامه سرنوشت عملیات شبانه نیروهای ناتو در افغانستان را یک "عمل تروریستی" توصیف کرده و نوشته که "تروریسم، با برخورد تروریستی از بین نمی رود."

این روزنامه نوشته که عملیات شبانه، تلفات نیروهای ناتو را به حداقل کاهش داده است، اما در عوض، تلفات غیرنظامیان در آن بیشتر است.

روزنامه دولتی هیواد نیز به همین مسئله پرداخته و در سرمقاله خود نوشته است: "مردم افغانستان دیگر تاب تحمل عملیات های خودسرانه را ندارند."

روزنامه آرمان ملی از پاکستان انتقاد کرده که مانع از ورود موترهای حامل کالا به افغانستان شده است.

این روزنامه نوشته که هم ایران و هم پاکستان، به بهانه عدم همکاری با ناتو در افغانستان، مانع از ورود کالا به این کشور از طریق مرزهای خود شده اند و در نهایت، مردم افغانستان از آن آسیب پذیر می شوند.

آرمان ملی انتقاد کرده که با وجود ادامه این گونه برخوردهای ایران و پاکستان، دولت افغانستان واکنش جدی در این زمینه نشان نداده است.

روزنامه دولتی انیس هم به همین مسئله اشاره کرده و نوشته که توقف کالاهای تجارتی افغانستان در مرزهای پاکستان، باعث بلند رفتن قیمت مواد اولیه در بازارهای افغانستان شده است.

این روزنامه نوشته که اگر پاکستان واقعا متعهد به "حسن همجواری و همسایگی نیک" است، باید از ادامه این وضعیت جلوگیری کند.