تعداد نفرات ارتش افغانستان به یکصد و هشتاد هزار نفر رسید

ارتش افغانستان در حال آموزش حق نشر عکس AFP
Image caption آموزش نیروهای ارتش از برنامه های پر هزینه برای جامعه جهانی بوده است

وزارت دفاع افغانستان از افزایش تعداد نفرات ارتش افغانستان به یکصد و هشتاد هزار نفر خبر داده است.

ژنرال ظاهر عظیمی، سخنگوی این وزارت به خبرنگاران گفت که برنامه وزارت دفاع در زمینه استخدام سربازان ارتش، از برنامه ای که از قبل تعیین شده بود جلو است و انتظار می رود که روند استخدام نیروهای ارتش، تا پنج ماه پیش تر از زمان موعود تکمیل شود.

براساس تعهدی که دولت افغانستان با جامعه جهانی دارد، افغانستان باید تا ماه اکتبر سال ۲۰۱۲، یکصد و نود و پنج هزار سرباز ارتش داشته باشد.

اما وزارت دفاع افغانستان می گوید که براساس برآوردها، این رقم تا بهار سال جدید خورشیدی تکمیل خواهد شد.

افغانستان پس از سقوط حاکمیت طالبان، برنامه ایجاد نیروی ارتش را تقریبا از صفر آغاز کرد.

ارتش پیشین افغانستان در نتیجه جنگ های داخلی آسیب دیده بود و علاوه بر این، تمامی سلاح های مورد استفاده این نیروها، سلاح های روسی بود که براساس برنامه جدید، سربازان ارتش باید با سلاح مدرن مورد استفاده ناتو مجهز می شدند.

در آستانه خروج نیروهای ناتو از افغانستان، تقویت نیروهای ارتش و پلیس این کشور برای تامین امنیت درازمدت افغانستان اهمیت حیاتی دارد.

اما وزارت دفاع افغانستان می گوید که برنامه تجهیز نیروهای ارتش، برخلاف روند استخدام این نیروها، قناعت بخش نبوده است.

ژنرال عظیمی گفت که سربازان ارتش در بخشهای مختلف افغانستان با کمبود امکانات و تجهیزات نظامی روبرو هستند.

افغانستان پیش بینی کرده است که برای تامین امنیت این کشور در نبود نیروهای خارجی، به دوصد و چهل هزار سرباز ارتش نیاز است که این رقم باید تا قبل از پایان سال ۲۰۱۴ میلادی، زمانی که نیروهای ناتو از افغانستان بیرون می شوند، تکمیل شود.

با این حال، برخی گزارشها از افزایش فرار سربازان ارتش از صفوف این نیروها حکایت دارد که می تواند چالشی سر راه ایجاد ارتش دوصد و چهل هزار نفری تا سال ۲۰۱۴ تلقی شود.

مطالب مرتبط