معاون رئیس جمهوری آمریکا: طالبان دشمن ما نیست

جو بایدن، معاون رئیس جمهوری آمریکا حق نشر عکس AFP
Image caption آقای بایدن گفت که آمریکا از مصالحه افغانستان با طالبان حمایت می کند

جو بایدن، معاون رئیس جمهوری آمریکا در یک مصاحبه با مجله آمریکایی نیوز‌ویک گفته است که آمریکا، گروه طالبان را در افغانستان دشمن خود نمی پندارد.

آقای بایدن در این مصاحبه گفت: "طالبان دشمن ما نیست. این بسیار مهم است."

معاون رئیس جمهوری آمریکا گفت که ایالات متحده در افغانستان هم از حکومت و تلاش آن برای دستیابی به توانمندی نظامی حمایت می کند و هم از روند مصالحه در آن کشور.

جو بایدن افزود: "تا کنون هیچ جمله ای یا اظهار نظری از رئیس جمهوری آمریکا در زمینه سیاست ما دیده نشده است که گفته باشد طالبان دشمن ما هستند زیرا منافع ایالات متحده را تهدید می کنند."

آقای بایدن تاکید کرد: "اگر طالبان در موقعیتی قرار گیرند که قادر به سرنگونی حکومت کنونی افغانستان باشند، حکومتی که برای جلوگیری از آسیب رساندن افراد بد به آمریکا، با ما همکاری می کند، آنگاه این موضوع به مساله ای برای آمریکا تبدیل خواهد شد."

این اظهارات در شرایطی انتشار می یابد که مصالحه با طالبان به موضوعی داغی در افغانستان تبدیل شده و تلاش برای آوردن طالبان به پای میز مذاکره با دولت شدت گرفته است.

در عین حال، این نخستین بار از زمان آغاز جنگ آمریکا علیه حکومت طالبان در افغانستان است که یک مقام ارشد ایالات متحده از عدم دشمنی آمریکا با طالبان صحبت می کند.

حمله نظامی ائتلاف به رهبری آمریکا به افغانستان در سال ۲۰۰۱ پس از آن آغاز شد که دولت آمریکا در پی حملات انتحاری یازده سپتامبر، از حکومت افغانستان خواست تا رهبران القاعده را که در آن کشور حضور داشتند تحویل دهند، اما رهبری طالبان این درخواست را رد کرد.

از آن زمان تا حالا، نیروهای ناتو که بخش اعظم آن را واحدهای آمریکایی تشکیل می دهند، درگیر یک جنگ فرساینده با نفرات وابسته به گروه طالبان در افغانستان بوده اند.

جدایی از القاعده

با وجود درگیری مسلحانه بین طالبان و نیروهای ناتو در افغانستان، دولت آمریکا همواره از تلاش حکومت افغانستان برای مصالحه با طالبان به منظور پایان دادن به خشونت در این کشور حمایت کرده است.

معاون رئیس جمهوری آمریکا در گفتگوی خود تاکید کرد که ماموریت آمریکا در افغانستان، وارد کردن فشار بر شبکه القاعده برای نابودی آن است.

حق نشر عکس AP
Image caption سربازان آمریکایی در ده سال اخیر درگیر یک جنگ فرساینده با نفرات طالبان بوده اند

او افزود که همزمان با این، آمریکا تلاش می کند دولت افغانستان در موقعیتی قرار گیرد که بتواند با اقتدار و اختیارات کامل با گروه طالبان مذاکره کند.

آقای بایدن گفت: "ما (در افغانستان) تنها مشغول حمایت از دولت و تقویت توانایی نظامی آن نیستیم. بلکه در روند مصالحه نیز دخیل هستیم، اما اینکه این روند موفق می شود یا نه، بحث دیگری است."

او افزود: "ما تلاش می کنیم دولت (افغانستان) را در موقعیتی قرار دهیم که با قدرت (با طالبان) مذاکره کند و شرایطی پیش نیاید که به دست طالبان سرنگون شود. در عین حال، تلاش می کنیم طالبان را به مسیری سوق دهیم که از طریق مصالحه، تعهد کنند که دیگر با القاعده و یا هر سازمان دیگری که در پی آسیب رساندن به ما و سایر متحدان ماست، همکاری نخواهد کرد."

ناظران باور دارند که تلاش برای مذاکره با طالبان بیش از هر زمان دیگری تشدید شده است.

گزارشهای اخیر در مورد احتمال گشایش دفتر سیاسی طالبان در قطر که ظاهرا حمایت برخی از کشورهای غربی را هم همراه دارد، در رسانه های افغانستان بازتاب گسترده ای داشته است.

وزیر خارجه افغانستان در واکنش به این گزارشها گفته است که دولت افغانستان خواهان مذاکره با طالبان است، اما باید اختیار آن را داشته باشد که محل مذاکره با طالبان را خود تعیین کند.

این تحولات در حالی گزارش می شود که گروه طالبان تا حالا رسما تمایلی برای مذاکره با دولت افغانستان و یا آمریکا نشان نداده اند.

مطالب مرتبط