روزنامه های کابل: چهارشنبه ۳۰ قوس

وضعیت پناهجویان افغان در ایران، جایگاه افغانستان در میان کشورهای پیرو دموکراسی، و روابط آمریکا با طالبان، از مسایل مورد بررسی در روزنامه های چاپ امروز کابل است.

روزنامه آرمان ملی در سرمقاله خود مهلت سه ماهه ایران به پناهجویان غیرقانونی افغان در این کشور را بررسی کرده است.

ایران اخیرا اعلام کرد که پناهجویان غیرقانونی افغان در این کشور، سه ماه فرصت دارند تا زمینه قانونمند ساختن اقامت خود در ایران را فراهم کنند، در غیر آن، باید به کشورشان بازگردند.

آرمان ملی نوشته که این کار، نیازمند این است که یکی از افراد خانواده های پناهجویان غیرقانونی افغان، از ایران به افغانستان آمده و در سه ماه، زمینه برای اقامت قانونی خانواده های خود را در ایران فراهم کنند که به نوشته روزنامه، با توجه به عدم همکاری سفارت ایران در کابل با پناهجویان افغان، این کار غیرعملی است.

نویسنده پرسیده که اگر ایران واقعا خواستار همکاری با پناهجویان افغان است، چرا هر سال در آستانه زمستان و خرابی راه ها و هوا در افغانستان، تصمیم به اخراج پناهجویان می گیرد؟

روزنامه هشت صبح سرمقاله خود را به گزارش اخیر نشریه اکونومیست اختصاص داده که جایگاه کشورها را در سال ۲۰۱۱، براساس پیروی آنها از ارزشهای دموکراسی مشخص کرده است.

هشت صبح نوشته که افغانستان در این فهرست، در میان کشورهای "مستبد" قرار گرفته و نتوانسته جایگاه خود را از نظر احترام به ارزشهای دموکراسی بالا ببرد.

نویسنده افزوده که دولت افغانستان در ده سال اخیر، در مبارزه خود علیه فساد اداری، زورگویی افراد قدرتمند و بی قانونی ناکام مانده و نتوانسته خود را از گیر افرادی که کارنامه درخشانی در افغانستان ندارند، رهایی دهد.

این روزنامه افزوده که عدم توجه دولت به ارزشهای دموکراتیک، زنگ خطری برای آینده این کشور است.

روزنامه دولتی هیواد به گزارشها در مورد "مذاکرات پنهانی" آمریکا و طالبان پرداخته و نوشته که اگر دولت افغانستان و نمایندگان این کشور در روند این مذاکرات دخیل نباشند، تصامیمی که در آن گرفته می شود، برای افغانستان مشروعیت نخواهد داشت.

این روزنامه نوشته که روند مصالحه با طالبان یک "برنامه افغانی" است و مدیریت و رهبری آن نیز باید تنها از سوی افغانها به پیش برده شود.

نویسنده هیواد در این رابطه به گزارشهایی اشاره کرده که حاکی از احتمال گشایش دفتر طالبان در قطر با حمایت برخی کشورهای غربی است و ادامه داده که دولت افغانستان با چنین طرحی که در عدم مشوره با این کشور ریخته شده، به شدت مخالف است.

ماندگار که از روزنامه های منتقد حکومت است، در سرمقاله خود نوشته که جای یک "ائتلاف ملی" در صحنه سیاسی افغانستان خالی است و این مسئله باعث شده که حلقات وابسته به حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان و نیز گروه طالبان، از جریان سیاسی موجود امتیازگیری کنند.

این روزنامه نوشته که چهره های سیاسی بیرون از حکومت، باید در فکر تشکیل یک ائتلاف بزرگ باشند تا در مقایسه با جریان های موجود در افغانستان، "یک انتخاب بهتری" را در برابر مردم افغانستان قرار دهند.

ماندگار افزوده که ائتلاف های سیاسی که در سالهای اخیر در افغانستان ایجاد شد، دوام چندانی نداشت و این مسئله باعث شده که حالا بعد از حکومت افغانستان، حرف اصلی را گروه ملا عمر بزند.

روزنامه سرنوشت در سرمقاله خود نوشته که جو بایدن، معاون رئیس جمهوری آمریکا، در گفتگوی تازه خود با نیوزویک گفته است که "طالبان دشمن آمریکا نیست."

این روزنامه نوشته که اظهارات این چنینی مقامات کاخ سفید، می رساند که در جنگ علیه طالبان و در معاملاتی که در پس پرده وجود دارد، نمی شود به آمریکا اعتماد کرد.

سرنوشت افزوده که تاکید آقای بایدن به عدم دشمنی میان طالبان و آمریکا می رساند که معامله تازه ای در راه است.