سفیر آمریکا در کابل به نگرانیها در باره اظهارات جو بایدن پاسخ داد

رایان کروکر حق نشر عکس Getty
Image caption سفیر آمریکا: "طالبان می توانند انتخاب نمایند که به جنگ ادامه دهند یا پذیرفتن این شرایط با جامعه افغانستان یک‌جا شوند"

رایان کروکر، سفیر آمریکا در کابل در باره اظهارات اخیر جو بایدن، معاون رئیس جمهوری آمریکا در باره طالبان توضیح داده و گفته که "طالبان لزوما دشمن ما نیست".

آقای بایدن در یک مصاحبه با مجله آمریکایی نیوز‌ویک گفته بود: "طالبان دشمن ما نیست. این بسیار مهم است." او افزود که کشورش هم از تلاشهای حکومت افغانستان برای دستیابی به توانمندی نظامی حمایت می کند و هم از روند مصالحه با طالبان.

جو بایدن افزود: "تا کنون هیچ جمله ای یا اظهار نظری از رئیس جمهوری آمریکا در زمینه سیاست ما دیده نشده است که گفته باشد طالبان دشمن ما هستند زیرا منافع ایالات متحده را تهدید می کنند."

این اظهارات در افغانستان با واکنشهای منفی مواجه شده و در روزهای اخیر این اظهارات موضوع بحث رسانه های داخلی این کشور بوده است.

اما سفیر آمریکا در کابل گفته: "آنچه معاون رئیس جمهوری گفت، این است که طالبان لزوماً دشمن ما نیست، در صورتی که آنان اسلحه خود را کنار بگذارند و از خشونت دست بردارند، رابطه خود با القاعده را قطع کنند و قانون اساسی افغانستان و به ویژه مواد مربوط به حقوق اقلیت‌ها و زنان را بپذیرند و به آن احترام بگذارند."

حق نشر عکس AP
Image caption جو بایدن: "طالبان دشمن ما نیست. این بسیار مهم است"

براساس اعلامیه ای که سفارت آمریکا در کابل در همین مورد صادر کرده، رایان کروکر همچنین گفته است: " طالبان می توانند انتخاب نمایند: ادامه جنگ، یا یکجا شدن با جامعه افغانستان از طریق پذیرفتن شرایط مذکور."

سفارت آمریکا همچنین از قول جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع این کشور نوشته است که "اگر طالبان همچنان به حملات خود به مردم بیگناه افغانستان ادامه دهند و نیروهای ما را تهدید نمایند، ما نیز در برابر آنان ایستادگی خواهیم کرد."

او همچنین گفته است: "با گذشت هر روز، توانایی آنان را که برای ضربه زدن به مردم افغانستان تضعیف می کنیم. با وجود این، آنان خواستهای سیاسی نیز دارند و به همین دلیل، روند مصالحه تحت رهبری حکومت افغانستان و با حمایت وزارت خارجه آمریکا راه اندازی شده است."

چگونگی برخورد با طالبان در افغانستان از مسائل به شدت حساس است.

برخی محافل سیاسی، مدنی و رسانه ای این کشور همواره در مورد چگونگی جنگ یا مصالحه با طالبان خواستار توضیحات شده اند.

این محافل گفته اند که نگران "عدم شفافیت" در گفتگو با این گروه و از دست رفتن دستاوردهای ده سال اخیر در افغانستان هستند.

مطالب مرتبط