نادری: برکناری من رسما ابلاغ نشده است

نادر نادری حق نشر عکس aihrc.org
Image caption آقای نادری گفت که از برکناری اش به او به صورت رسمی اطلاع داده نشده است

نادر نادری، عضو کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان تایید کرده که از عضویت این کمیسیون برکنار شده است.

آقای نادری روز پنجشنبه، اول جدی/دی به بی بی سی گفت که او اطلاع یافته که از کارش برکنار شده، اما موضوع برکناریش رسما به او ابلاغ نشده است.

هنوز دلائل اصلی برکناری او مشخص نیست.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان اخیرا سرگرم تهیه گزارشی بوده که در آن گفته شده است برخی از مقام های ارشد دولت افغانستان در نقض حقوق بشر و فساد اداری دست دارند.

جزئیات این گزارش هنوز در دسترس رسانه ها قرار نگرفته است.

یک مقام ارشد کمیسیون حقوق بشر افغانستان گفته است که اگر برکناری آقای نادری با تهیه این گزارش ارتباط داشته باشد، این امر استقلال کمیسیون را زیر سوال می‌برد.

پیش از این مقامهای کمیسیون حقوق بشر افغانستان از دولت این کشور انتقاد کرده که برای اجرای برخی از برنامه های حقوق بشری و از جمله برنامه "عدالت انتقالی" جدیت لازم به خرج نداده است.

این برنامه در آغاز حاکمیت نظام جدید در افغانستان مورد حمایت حکومت بود و کمیسیون مستقل حقوق بشر هم برای مستندسازی آن اقداماتی را روی دست گرفت، اما به مرور زمان کم رنگ شد.

بر اساس برنامه عدالت انتقالی، پرونده های نقض حقوق بشر، جنایتهای جنگی و جرائیم علیه بشریت باید مورد بررسی قرار گیرد.

شماری از نهادهای حقوق بشری داخلی و بین المللی برخی از فرماندهان سه دهه جنگ در افغانستان را متهم به نقض حقوق بشر در این سالها دانسته است.

نادر نادری یکی از کسانی است که بر اجرای برنامه عدالت انتقالی تاکید داشته است.

او در عین حال رئیس بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان ـ ففا ـ هم است که بر روند برگزاری چند انتخابات سراسری در افغانستان نظارت داشته است.

این بنیاد از منتقدان جدی تخلفات انتخاباتی در جریان دو انتخابات گذشته در افغانستان بوده است.

مطالب مرتبط