سخنگوی کرزی: دوره کاری شماری از اعضای کمیسیون حقوق بشر تمام شده است

ایمل فیضی حق نشر عکس president.gov.af
Image caption آقای فیضی گفته که حامد کرزی پیشنهاد ادامه کار چهار عضو کمیسیون حقوق بشر را تایید نکرده است

سخنگوی حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان گفته است که دوره کاری چهار عضو کمیسیون مستقل حقوق بشر تمام شده و آنها برکنار نشده اند.

روز پنجشنبه، اول جدی/دی برخی منابع به بی بی سی گفتند که برکناری اعضای این کمیسیون به طور رسمی ابلاغ نشده، اما اطلاع یافته اند که سه عضو این نهاد از کارهای خود برکنار شده اند.

نادر نادری، فهیم حکیم، غلام حمد غریب و یک عضو دیگر کمیسیون مستقل حقوق کسانی هستند که پیش از این از آنها به عنوان افراد برکنار شده از وظایف خود نام برده شده است.

روز جمعه ایمل فیضی، سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان گفت که دوره کاری چهار عضو کمیسیون حقوق بشر به پایان رسیده و ادامه کار آنها مورد تایید آقای کرزی قرار نگرفته است.

او گفت: "در کل نه نفر معرفی شده بودند که دوره های کاری شان خاتمه یافته بود، دوره کاری چهار نفر آنها تمدید نشد و دوره کاری پنج نفر دیگر آنها تمدید شد."

بر اساس قانون، اعضای کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان با پیشنهاد رئیس این کمیسیون و تایید رئیس جمهوری برای پنج سال تعیین می شوند.

حق نشر عکس aihrc.org
Image caption آقای نادری گفت که از برکناری اش به او به صورت رسمی اطلاع داده نشده است

این کمیسیون نه عضو دارد.

آقای فیضی تاکید کرد که چهار نفری که عضویت این کمیسیون را از دست خواهند داد، از کارهای خود برکنار نشده اند.

او همچنین افزود که این موضوع با گزارشی که گفته شده در باره نقض حقوق بشر و فساد اداری در افغانستان تهیه شده و در آن اسامی شماری از مقامهای ارشد دولتی ذکر شده، ارتباطی ندارد.

سخنگوی آقای کرزی گفت که اگر چنین گزارشی در کمیسیون حقوق بشر در دست تهیه باشد، پس از این هم امکان تهیه و انتشار آن وجود دارد.

اما چهار تن از اعضای کمیسیون مستقل حقوق بشر، به رسانه های محلی در افغانستان گفته اند که ممکن است، آنها به دلیل تهیه گزارشی تحت عنوان "صلح و آشتی" از کارهای خود برکنار شده باشند.

آنها گفته اند که در این گزارش شماری از مقامهای حکومتی متهم به نقض حقوق بشر شده اند.

در همین حال شماری از فعالان حقوق بشری در افغانستان گفته اند که اگر ارتباطی میان برکناری این اعضای کمیسیون و تهیه گزارشی صلح و آشتی وجود داشته باشد، این امر بر استقلال این نهاد اثر منفی می گذارد.

براساس ماده ۵۸ قانون اساسی افغانستان، کمیسیون مستقل حقوق بشر می تواند افراد متهم به نقض حقوق بشر را به نهادهای قضایی معرفی و از حقوق افراد آسیب دیده حمایت کند.

مطالب مرتبط