ده هزار سرباز آمریکایی افغانستان را ترک می کنند

حق نشر عکس Getty Images
Image caption سخنگوی ناتو گفته که خروج نیروهای آمریکایی افغانستان، مطابق برنامه اعلام شده، بر وضعیت جنگ در این کشور تاثیر منفی ندارد

نیروهای ناتو اعلام کرده اند که بر اساس تصمیم باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، ده هزار سرباز آمریکایی افغانستان را تا چند روز دیگر ترک می کنند.

آقای اوباما در ماه جولای (ژوئیه) سال جاری میلادی اعلام کرد که تا تابستان سال آینده ۳۳ هزار سرباز آمریکایی از افغانستان بیرون خواهند شد.

کارستن یاکوبسن، سخنگوی نظامی ناتو در افغانستان به بی بی سی گفت که ده هزار سرباز آمریکایی تا هفت روز دیگر افغانستان را به قصد کشور خود ترک خواهند کرد.

او افزود که خروج این تعداد سرباز از افغانستان برای قابلیت رزمی نیروهای اعزامی به این کشور اثر منفی نخواهد داشت.

آقای جاکوبسن گفت: "کاهش شمار سربازان بخشی از برنامه انتقال مسئولیت امنیتی از سربازان خارجی به نیروهای افغان است که از قبل در مورد آن توافق شده است. به همین دلیل، ما فکر نمی کنیم که این امر تاثیر منفی بر وضعیت جنگ با شورشیان مسلح داشته باشد."

وزارت دفاع افغانستان هم اظهارات سخنگوی ناتو را مورد تایید قرار داده است.

حق نشر عکس Getty
Image caption آقای اوباما تصمیم گرفته که تا تابستان سال آینده میلادی سی و سه هزار سرباز آمریکایی از افغانستان خارج شوند

ژنرال دولت وزیری، یکی از سخنگویان وزارت دفاع افغانستان گفت که نیروهای افغان حالا توانایی آن را دارند که ۷۵ درصد عملیات ها علیه شورشیان را به صورت مستقلانه اجرا کنند.

منابع نظامی در افغانستان گفته اند که شمار تلفات سربازان افغان و خارجی در این کشور نسبت به سال گذشته کمتر بوده که نشان می دهد که شرایط جنگ تغییر کرده است.

کارستن جاکوبسن گفت: "هنوز سال جاری به پایان نرسیده، ولی آنچه را می توانم بگویم این است که در سال ۲۰۱۱ در تلفات سرباران کاهش چشمگیری دیده می شود و گفته می توانم که یک سوم تلفات سال گذشته است."

براساس برنامه اعلام شده، قرار است تمامی مسئولیت های امنیتی پس از سال ۲۰۱۴ میلادی به نیروهای ملی افغانستان سپرده شود.

ولی ناتو بارها گفته است که خروج سربازان خارجی از افغانستان بستگی به اوضاع امنیتی این کشور خواهد داشت.

مطالب مرتبط