ادارات دولتی افغانستان '۲۰ میلیون دلار قبض برق را نپرداخته اند'

حق نشر عکس Getty
Image caption بخش اعظم برق افغانستان از کشورهای همسایه از جمله ازبکستان تامین می شود

مسئولان شرکت فراهم کننده انرژی برق در افغانستان (برشنا) می گوید، ادارات دولتی قبض برق خود را به موقع نمی پردازند و این مساله مشکلات زیادی را برای این شرکت خلق می کند.

میرویس عالمی از مسئولان برشنا می گوید، تنها در کابل ادارات دولتی نزدیک به یک میلیارد افغانی/معادل بیش از ۲۰ میلیون دلار از شرکت برشنا، بدهکارند.

با انتقال برق وارداتی از کشور های آسیای میانه به کابل پایتخت و برخی از شهر های دیگر افغانستان، مشکل قطع جریان برق کاهش یافته بود. اما با فرا رسیدن زمستان، و به کار افتادن وسایل بیشتر برقی، قطع جریان برق دوباره از سرگرفته شده و ساکنان برخی از مناطق در شب های سرد زمستان در تاریکی و سردی بسر می برند.

مسئولان شرکت فراهم کننده انرژی برق در افغانستان، استفاده بیش از حد مردم به ویژه نهاد های دولتی از انرژ برق را دلیل اصلی قطع برق در زمستان می دانند.

عبدالباقی رئیس برق کابل می گوید استفاده بیش از حد تعیین شده از انرژی برق سبب خرابی سیستم و تجهیزات آنها می شود.

مسئولان شرکت برشنا، کاهش مقدار انرژی وارداتی از ازبکستان، کاهش تولید انرژی آبی در داخل افغانستان و مصرف بیش از حد انرژی در نهاد های دولتی و اماکن مقدس را از دیگر دلایل قطع جریان برق عنوان می کنند.

آقای عالمی از وزارتخانه های مخابرات، عدلیه، تحصلات عالی و ریاست آبرسانی، به عنوان نهاد های یاد کرد که تاکنون پول مصرف برق شان را نپرداخته اند.

این در حالی است که مردم به دلیل افزایش قیمت مواد سوخت، شدیدا به برق سخت نیاز دارند و اکنون که فصل سرما است، بیشتر از آن برای گرم کردن خانه های خود استفاده می کنند.

با این حال مقامات می گویند به دلیل استفاده بیش از حد برق، مجبور خواهند شد تا برق شماری از مناطق را قطع کنند.

مطالب مرتبط