افغانستان: با انتقال زندانیان طالبان از گوانتانامو به قطر مخالفیم

حق نشر عکس president.gov.af
Image caption سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان می گوید آمریکایی ها چیزهای زیادی را در مورد مذاکره با طالبان از دولت پنهان کرده اند

دولت افغانستان می گوید با توفق طالبان و آمریکا مبنی بر انتقال پنج زندانی طالبان از گوانتانامو به قطر مخالف است.

روز جمعه ۲۳ دسامبر روزنامه واشنگتن پست خبری را در مورد تصمیم انتقال پنج زندانی طالبان از گوانتانامو به قطر، برای پیشبرد مذاکرات طالبان و دولت افغانستان، منتشر کرد.

واشنگتن پست نامهای افرادی را که قرار بوده از گوانتانامو به قطر منتقل شوند، ذکر نکرده ولی نوشته است که این توافق میان طالبان و آمریکا به وساطت "سیدطیب آغا"، صورت گرفته است.

سید طیب آغا در زمان رژیم طالبان رئیس دفتر ملا عمر رهبر طالبان در قندهار بود. اخیرا گزارشهایی از دیدار و گفت و گو میان او و مقام های آلمانی و آمریکایی در آلمان و قطر منتشر شده اما هیچ یک از این گزارشها از سوی منابع مستقل تائید نشده است.

این روزنامه به نقل از یک مقام آمریکایی بدون ذکر نامش نوشت که تصمیم به انتقال پنج تن از افراد طالبان از زندان گوانتامو به قطر، به دلیل مخالفت حامد کرزی، عملی نشد.

واشنگتن پست از قول یک مقام آمریکایی سه شرط، یعنی جدا شدن رسمی طالبان از القاعده، حمایت از قانون اساسی و مذاکره با حکومت افغانستان را به عنوان شرایط اصلی توافقی یاد کرده است که براساس آن قرار بود، پنج زندانی طالبان از گوانتانامو به قطر منتقل شوند.

اما ایمل فیضی سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان به بی بی سی گفت، رئیس جمهوری به این دلیل با این موضوع مخالفت کرد که در جریان جزئیات آن نبود.

آقای فیضی افزود آمریکایی ها در مورد مذاکره با طالبان، چیزهای زیادی را از دولت افغانستان پنهان کرده اند و این خلاف اصول برنامه مصالحه با طالبان است.

حق نشر عکس AFP
Image caption دولت افغانستان و متحدان بین المللی اش سعی می کنند جنگ کنونی را از راه مذاکره با طالبان تمام کنند اما این تلاشها هنوز موفق نبوده است

سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان می گوید یکی از شرط های اصلی برنامه مصالحه با طالبان این است که دولت افغانستان خود، ریاست تماسها و گفتگو ها را داشته باشد.

اما مقامات آمریکایی می گویند که تمامی جزئیات گفتگو با طالبان از جمله تصمیم در مورد انتقال پنج تن از افراد طالبان از گوانتانامو به قطر، در اخیتار رئیس جمهوری افغانستان قرار داده شده است.

به اعتقاد ناظران، به نظر می رسد دولت افغانستان در کل، با برنامه پیشبرد مذاکره با طالبان در قطر، چندان راضی نیست.

هفته گذشته و به دنبال استقبال قطر از بازگشایی دفتری برای طالبان در دوحه، دولت افغانستان سفیرش را از دوحه به کابل فرا خواند.

هرچند دولت افغانستان گفت که احضار سفیرش از دوحه برای مشورت بیشتر در مورد بازگشایی یا عدم بازگشایی دفتری برای طالبان در قطر است. اما دو روز پس از آن وزیر خارجه افغانستان در یک کنفرانس خبری رسما گفت که میزبان مذاکرات دولت افغانستان و طالبان را، دولت افغانستان مشخص می کند.

وزیر خارجه افغانستان همچنین گفت که دولت این کشور ترجیح می دهد میزبان چنین گفت و گو هایی عربستان سعودی یا ترکیه باشد.

برخی از کارشناسان، این اظهارات را مخالفت دولت افغانستان با بازگشایی دفتری برای طالبان در قطر تعبیر کردند و اینکه دولت افغانستان در کل از تلاشهایی که توسط آمریکایی ها، دولت قطر و شماری از مقامهای پیشین طالبان آغاز شده، چندان رضایت ندارد.

مطالب مرتبط