کرزی: شرط امضای پیمان استراتژیک با آمریکا، توقف عملیات شبانه است

حق نشر عکس AFP
Image caption این نخستین بار نیست که آقای کرزی بر توقف عملیات شبانه و بازرسی خانه ها در مناطق نا آرام از سوی نیروهای ناتو، تاکید می کند

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان اعلام کرده است که بدون توقف عملیات شبانه از سوی ناتو، پیمان استراتژیک میان آمریکا و افغانستان، امضا نخواهد شد. دو روز پیش ناتو اعلام کرد که حاضر نیست عملیات شبانه را در افغانستان متوقف کند.

آقای کرزی این سخنان را در جمع اعضای هیات تحقیق در مورد تلفات غیر نظامیان اظهار داشت.

شماری از کسانی که مدعی اند اعضای خانواده خود را که غیر نظامی بوده اند، در عملیات ناتو از دست داده اند، نیز در این جلسه حضور داشتند.

اعضای هیات تحقیق می گویند، در مواردی در قندهار، پتکتیا و کاپیسا، نیروهای ناتو، بدون آنکه جنگی در جریان بوده باشد، عملیات کرده که شماری از غیر نظامیان از جمله زن و کودک در نتیجه آن، کشته شده اند.

این هیات از سوی حامد کرزی مامور شده بود تا مواردی مشخصی از تلفات غیر نظامیان را در جنوب و شرق افغانستان تحقیق کند.

این هیات، امروز 24 دسامبر، نتیجه تحقیق خود را به حامد کرزی ارائه کردند.

این نخستین بار نیست که آقای کرزی بر توقف عملیات شبانه و بازرسی خانه ها در مناطق نا آرام از سوی نیروهای ناتو، تاکید می کند.

در لویه جرگه ای که برای مشورت در مورد امضای پیمان استراتژیک با آمریکا برگزار شده بود نیز، مساله عملیات شبانه مطرح شد و اعضای لویه جرگه بر توقف فوری آن تاکید کردند.

اما فرماندهان ناتو می گویند با توجه به وضعیت کنونی افغانستان، ادامه عملیات شبانه یک نیاز است و نمی توانند آن را متوقف کنند.

نیروهای ناتو معتقدند که عملیات شبانه در کاهش تلفات غیر نظامیان و همچنین پائین آمدن سطح نا آرامی ها بسیار موثر بوده است.

در آخرین مورد یکی از سخنگویان ناتو در نوزدهم دسامبر در کابل گفت، تا زمانی که نیروهای امنیتی افغانستان توان آمادگی مقابله با شورشیان را بیابند، عملیات شبانه متوقف نخواهد شد.

مطالب مرتبط