روزنامه های کابل: یکشنبه، ۴ جدی

آنچه "مداکرات پنهان" آمریکا با طالبان خوانده می شود، در کنار مسایلی در مورد روابط افغانستان و آمریکا و اوضاع سیاسی در پاکستان، از مسایل مورد بررسی در روزنامه های چاپ امروز کابل است.

روزنامه افغانستان نوشته که برخی کشورها از جمله آمریکا، با طالبان در نبود نمایندگان دولت افغانستان به شکل پنهان مذاکره می کنند. نویسنده نسبت به پیامدهای این برخورد هشدار داده است.

این روزنامه نوشته که "مذاکرات پنهانی" با طالبان، از یک سو ضربه بزرگی به حیثیت دولت افغانستان پنداشته می شود و از سوی دیگر، گروه طالبان را در سطح بین المللی به عنوان یک جریان شناخته شده مطرح می کند.

اما نویسنده روزنامه افغانستان پرسیده که چه دلیلی وجود دارد که اخیرا آمریکا به این نتیجه رسیده است که مذاکرات صلح را در نبود دولت افغانستان با طالبان به پیش ببرد؟

روزنامه افزوده که این مسئله، احتمالا با "ناکامی" دولت افغانستان در مذاکره با طالبان در سالهای اخیر و همچنین نزدیک شدن انتخابات آمریکا ربط دارد.

روزنامه ماندگار در سرمقاله خود ایجاد ائتلاف سیاسی جدید در افغانستان را بررسی کرده و نوشته که مردم افغانستان انتظار دارند این ائتلاف، با درایت و سنجش عمیق با اوضاع و مسایل افغانستان برخورد کند.

این روزنامه نوشته که تا حالا جهان از افغانستان تنها دو تعریف داشت، یکی حکومت این کشور و دیگر گروه طالبان که علیه حکومت می جنگند. اما به نوشته روزنامه ماندگار، "اکثریت خاموش" که مردم عام افغانستان بودند در این میان تبارز نکرده بودند.

نویسنده افزوده که امید بر این است که ائتلاف سیاسی تازه تشکیل، این جای خالی را پر کرده و با قوت تمام در راستای اصلاح در افغانستان کار کند.

روزنامه سرنوشت از برخورد سیاستمداران آمریکا با مسئله افغانستان انتقاد کرده و نوشته که آمریکا تنها از دولت افغانستان در مواردی که منافع خود این کشور مطرح بوده، استفاده کرده و بعد آن را تنها گذاشته است.

این روزنامه نوشته که آمریکا با بسیاری از خواستهای دولت افغانستان که برای بهبود اوضاع در این کشور است، مخالفت نشان می دهد و نویسنده از جمله به مسئله عملیات های شبانه نیروهای ناتو اشاره کرده است.

سرنوشت افزوده که آمریکا ادعای مستقل بودن افغانستان را دارد، اما عملی شدن و یا عملی نشدن تصمیم های دولت این کشور بستگی به منافع آمریکا دارد.

روزنامه هشت صبح سرمقاله خود را به اوضاع سیاسی در پاکستان اختصاص داده و نوشته که این کشور با یک "آینده سیاسی مبهم" روبرو شده است.

روزنامه افزوده که برنامه های ارتش پاکستان و دستگاه اطلاعات این کشور در حمایت از گروه های تروریستی، فضا را حتی برای حکومت غیرنظامی پاکستان تنگ کرده و باعث بروز اختلافاتی در درون دستگاه سیاسی و نظامی پاکستان شده است.

هشت صبح افزوده که این اختلافات در حالی بروز می کند که جایگاه و اعتبار پاکستان پس از کشته شدن اسامه بن لادن، رهبر شبکه القاعده در خاک پاکستان، در افکار عامه در سطح بین المللی زیر سوال رفته است.

نویسنده با طرح این مسئله نوشته که هر گونه تحول در پاکستان، می تواند تاثیرات مستقیمی بر اوضاع منطقه، از جمله هند و افغانستان داشته باشد.