افغانستان فعالیت واحدهای امنیتی ناتو را متوقف می کند

جریان استخدام نیروهای CIP حق نشر عکس Reuters
Image caption این نیروها مسئولیت تامین تاسیسات و پروژه های ناتو را برعهده دارند

وزارت داخله (کشور) افغانستان می گوید دستور توقف فعالیت واحدهای امنیتی را صادر کرده که مسئول تامین امنیت تاسیسات مربوط به نیروهای ناتو هستند.

از این واحدها به نام (CIP) یاد می شود و عمدتا افراد مسلح محلی و ملیشه ها (شبه نظامیان) در آنها عضویت دارند.

ناتو این واحدها را برای کمک به تامین امنیت تاسیسات مربوط به این پیمان و همچنین تامین امنیت پروژه های این نیروها ایجاد کرده است.

اما وزارت داخله افغانستان می گوید که شکایات زیادی در مورد عملکرد این نیروها در بخشهای مختلف افغانستان به آنها رسیده و این مسئله آنها را واداشته تا دستور توقف فعالیت این نیروها را صادر کنند.

وزارت داخله افغانستان می گوید که ناتو با مسئولان افغان در مورد ایجاد این نیروها مشورتی نکرده و این وزارت بر کارکرد این نیروها نظارت نداشته است.

صدیق صدیقی، سخنگوی وزارت داخله به خبرنگاران گفت که شمار زیادی از ساکنان محلی، در جریان سفر اخیر بسم الله محمدی، وزیر داخله افغانستان به ولایات فاریاب، بلخ، لغمان و سرپل، نسبت به عملکرد این نیروها شکایت کرده اند.

آقای صدیقی گفت که مسئولان ناتو در دیدار با مقامات افغان، با تصمیم وزارت داخله به توقف فعالیت این نیروها توافق کرده اند.

وزارت داخله افغانستان می گوید قرار است به زودی تمامی سلاحها و تجهیزات نظامی که در اختیار این نیروهاست، جمع آوری شده و اعضای این واحدها به زندگی غیرنظامی بازگردانده شوند.

به درستی روشن نیست که به چه تعداد نیرو در چارچوب این واحدها فعالیت می کند. اما گفته شده که اعضای این واحدها، به شکل روزمزد از نیروهای ناتو حقوق گرفته و در مقابل، حدمات امنیتی در اختیار ناتو قرار می دهند.

دولت افغانستان در گذشته نیز با فعالیت نیروهای که تحت کنترل نهادهای امنیتی این کشور کار نمی کنند، مشکل داشته است.

وزارت داخله افغانستان در سالهای اخیر، فعالیت دهها شرکت خصوصی تامین امنیت را متوقف کرده و تاکید کرده است که تنها نیروهای رسمی امنیتی این کشور باید مسئول تامین امنیت باشند.

اما سفارت خانه های خارجی در کابل و نیروهای ناتو، برای تامین امنیت ادارات و تاسیسات خود نیاز به نیروی کافی و آموزش دیده دارند.

شرکت های خصوصی امنیتی نیز عمدتا خدمات امنیتی را برای این تاسیسات فراهم می کنند، اما دولت افغانستان می گوید که این نیروها در مواردی باعث آزار و اذیت مردم می شوند.

مطالب مرتبط