دولت افغانستان استخراج ذخایر نفتی را به چین واگذار می کند

پطرول در چین حق نشر عکس Xinhua
Image caption چین با افزایش تقاضای داخلی به نفت روبرو است

دولت افغانستان اعلام کرده است که قرارداد "اکتشاف و استخراج" ذخایر بزرگ نفتی شمال این کشور را با یک شرکت چینی امضا می کند.

براساس برآوردها، نفت حوزه آمو دریا که در ولایات فاریاب و سرپل در شمال افغانستان موقعیت دارد، حدود هشتاد و هفت میلیون بشکه (بیرل) تخمین زده شده است.

دولت افغانستان گفته است که تصمیم به امضای قرارداد استخراج این نفت با "شرکت ملی نفت چین" (CNPC) در جلسه کابینه اتخاذ شده است.

به گفته ناظران، این قرارداد برای چین سودمند است چون این کشور با افزایش تقاضای داخلی برای نفت روبروست و در نظر دارد منابع تامین نفت مورد نیاز خود را تنوع بخشد.

شرکت ملی نفت چین که یک شرکت دولتی است، در همکاری با یک شرکت افغانی به نام "وطن گروپ" کار استخراج نفت را از حوزه آمو دریا آغاز خواهد کرد.

با آنکه گزارشهایی در مورد وجود منابع سرشار طبیعی در افغانستان وجود دارد، اما کارشناسان باور دارند که هنوز زود است در مورد ارزش اقتصادی این منابع تخمینی صورت گیرد.

کارشناسان همچنین باور دارند که شرکت چینی، برای زمینه سازی برای استخراج نفت از حوزه آمو دریا، نیاز دارد تا پول هنگفتی را در چندین سال آینده سرمایه گذاری کند.

دولت افغانستان گفته است که شرکت ملی نفت چین، از استخراج نفت حوزه آمو دریا، پانزده درصد امتیاز گرفته و همچنین بیست درصد به دولت افغانستان مالیات خواهد پرداخت.

یک اعلامیه منتشر شده از سوی دفتر ریاست جمهوری افغانستان افزوده است که سهم افغانستان از عواید ناشی از استخراج این نفت، هفتاد درصد خواهد بود.

اعلامیه گفته است که براساس قرارداد استخراج نفت، نخستین "تصفیه خانه" نفت نیز در افغانستان احداث خواهد شد.

مطالب مرتبط