حملات سربازان افغان به نظامیان خارجی، عمل شخصی یا سازماندهی شده؟

کارستن جاکوبسن، عکس از سایت ناتو
Image caption کارستن جاکوبسن: "این حوادث بر همکاری میان ما و عملیات‌های مشترک‌مان هیچ تاثیری نخواهد گذاشت"

مقامات ناتو در افغانستان گفته‌اند که حمله سربازان افغان به سربازان خارجی یک عمل شخصی است و هیچ تاثیر منفی بر ادامه عملیاتهای مشترک نظامی در این کشور نخواهد گذاشت.

به گفته مقام های ناتو، در جریان سال ۲۰۱۱ میلادی افرادی از پلیس و ارتش افغانستان دست کم ۱۹بار به نیروهای خارجی حمله کرده اند که ۹ حمله ناموفق بوده و بقیه تلفاتی در پی داشته است. در تازه‌ترین مورد از این حمله‌ها یک سرباز ارتش افغانستان دو سرباز فرانسوی را در ولایت کاپیسا، در شرق این کشور به ضرب گلوله کشت.

یک هفته قبل از این حمله، یک سرباز دیگر افغان در ولایت غربی فراه دو سرباز آمریکایی را کشت و ۵ تن دیگر را زخمی کرد.

برخی چنین حملاتی را ناشی از عدم دقت در استخدام سربازان ارتش و پلیس دانسته اند و معتقدند که طالبان افراد خود را وارد ارتش و پلیس می کنند، اما مقامات افغان و ناتو گفته اند که روند استخدام افراد در نیروهای مسلح افغانستان از دقت کافی برخوردار است.

حالا دلیل حمله مسلحانه ماموران پلیس و سربازان ارتش به همکاران خارجی آنها هرچه باشد، واقعیت این است که هر از گاهی سربازان خارجی از سوی سربازان افغان هدف حمله قرار می‌گیرند و کشته می‌شوند.

مسئولیت این گونه حملات را، که در برخی موارد تلفات سنگینی هم در قبال داشته، شورشیان طالبان به عهده گرفته و ادعا کرده اند که فرد مهاجم به دستور آنها چنین حمله‌ای را انجام داده است. در این حال نیروهای ائتلاف بین المللی در افغانستان می گویند در سال ۲۰۱۱ میلادی، هشت سرباز خارجی توسط سربازان ارتش و پلیس افغانستان کشته و شماری دیگر زخمی شدند.

'عمل شخصی'

Image caption سخنگوی ناتو: "این رویدادها انفرادی هستند و ما هیچگاه تسلسل و قاعده‌ای در آن ندیده‌ایم"

ژنرال کارستن جاکوبسن، سخنگوی نیروهای ائتلاف بین المللی مستقر در افغانستان این حملات را یک "عمل شخصی" دانسته و گفته است که چنین حملاتی تاثیری منفی بر همکاری نیروهای ناتو و افغان، نخواهد داشت. آقای کارستن گفت: "این رویدادها انفرادی هستند و ما هیچگاه تسلسل و قاعده‌ای در آن ندیده‌ایم. این حوادث بر همکاری میان ما و عملیات‌های مشترک‌مان هیچ تاثیری نخواهد گذاشت. روند کاری بسیار خوب است و بهتر شده و هیچ دلیلی برای تغییر چیزی در راهکارمان وجود ندارد." اما مقام های وزارت دفاع افغانستان دلیل وقوع چنین حملاتی را وضعیت بحرانی در این کشور و تلاش مخالفان مسلح حکومت برای نفوذ در میان نیروهای مسلح عنوان کرده‌اند.

ژنرال دولت وزیری، معاون سخنگوی این وزارت به بی‌بی‌سی گفت که حملاتی از این دست اندک بوده و بسیاری از حوادث قبل از وقوع، کشف و خنثی می‌شود.

Image caption دولت وزیری: "در وطن جنگ است، دشمن هم کار می‌کند، یگان حادثه که رخ می‌دهد، این به معنی آن نیست که روند جلب و جذب، خدای ناخواسته، کامل نیست"

این سخنگوی وزارت دفاع همچنین گفت که وقوع چنین حملاتی به گونه مستقیم بر همکاری نیروهای ناتو با این وزارت تاثیر نمی‌گذارد، زیرا این نیروها به گفته او، برای تامین امنیت و همکاری با حکومت افغانستان به این کشور آمده‌اند.

به دنبال وقوع حمله به سربازان خارجی توسط سربازان منسوب به نیروهای افغان مقامات ناتو و افغان همواره قول داده‌اند که در این زمینه تحقیق می‌کنند، ولی در بسیاری از موارد روشن نشده است که این حملات از کجا ناشی شده و عاملان اصلی چنین حملاتی چه کسانی بوده‌اند.

مطالب مرتبط