اظهار خرسندی کرزی از اظهارات اخیر جو بایدن

Image caption حامد کرزی: "بسیار خوشحال هستیم که حکومت آمریکا اعلان کرد که طالبان دشمن آنها نیستند"

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان گفته است از این که آمریکا دیگر طالبان را دشمن خود نمی‌داند، خوشحال است.

اخیرا جو بایدن، معاون باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا گفت که "طالبان لزوما دشمن ما نیست". اما این سخنان در افغانستان با واکنشهای منفی مواجه شد و سفیر آمریکا در کابل مجبور شد که توضیحاتی در این مورد ارائه کند.

ولی آقای کرزی روز شنبه، ۱۰ جدی، علی‌رغم این واکنش ها و توضیحات رایان کروکر، اظهارات جو بایدن را مورد ستایش قرار داد.

حامد کرزی در مراسم چهلمین سالگرد درگذشت عبدالصمد خان اچکزی، یکی از سران پیشین مناطق قبائلی پاکستان در کابل صحبت می‌کرد.

رئیس جمهوری افغانستان گفت: "بسیار خوشحال هستیم که حکومت آمریکا اعلان کرد که طالبان دشمن آنها نیستند. ما در مورد این خبر بسیار خوشحال هستیم که دیگر بهانه اذیت، درد و کشتن مردم افغانستان گم خواهد شد."

آقای کرزی همچنین ابراز امیدواری کرد که این اظهارات "پیام صلح و آرامش" برای افغانستان شود.

این در حالی است که اخیرا برخی مقام های امنیتی افغانستان تایید کرده اند که شماری از افراد بلندپایه گروه طالبان برای گشایش دفتری برای این گروه وارد قطر شده اند.

بر اساس گزارش ها، مقام های آمریکایی در گفتگو با طالبان موافقت کرده اند که این گروه دفتری در دوحه، پایتخت قطر داشته باشد.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption پیش از این اظهارات آقای بایدن در باره طالبان با واکنش های منفی زیادی مواجه شده بود

هر چند چنین موافقتی در آغاز با مخالفت دولت افغانستان مواجه شد، زیرا دولت افغانستان ترجیح می داد که طالبان در عربستان سعودی یا ترکیه دارای دفتر باشد، اما اخیرا آقای کرزی موافقتش را با گشایش دفتر طالبان در قطر اعلام کرد.

با وجود این، دولت افغانستان تاکید کرده است که دفتر قطر صرفا دفتری برای مذاکره باشد و برای اهداف دیگر از آن استفاده نشود.

اما ناظران معتقدند که هر چند چنین قیدی هم برای گشایش این دفتر گذاشته شود، در آینده چنین دفتری به صورت خودکار به طالبان و این دفتر وجهه سیاسی و حقوقی خواهد بخشید.

برخی از محافل سیاسی در افغانستان به همین دلیل اظهار نگرانی کرده اند که این دفتر دستاویزی برای به رسمیت شناختن گروه طالبان به عنوان یک جریان مشروع سیاسی شود و در نتیجه این گروه در گفتگوها امتیاز بیشتری به دست آورد.

مطالب مرتبط