انتقاد والی خوست از عدم پاسخگویی مجریان طرحهای بازسازی

Image caption ساکنان ولایت خوست هم نسبت به سطح پایین کیفیت برخی از پروژه ها انتقاد کرده اند

مقامهای محلی در جنوب شرق افغانستان نسبت به کیفیت طرحهای عمرانی و عدم پاسخگوی مجریان آنها در ولایت خوست به شدت انتقاد کرده اند.

عبدالجبار نعیمی، والی خوست گفته است که یکی از دلائل عدم پاسخگویی مجریان طرحهای بازسازی در این ولایت، بستن قرارداد این پروژه ها در کابل است و در نتیجه آنها خود را در برابر مقامهای محلی پاسخگو نمی دانند.

او گفت: "متاسفانه برخی از قراردادها در مرکز صورت می گیرد (امضا می شود) و پیمانکاران تمامی اسناد، نقشه ها و برنامه ها را به این جا انتقال نمی دهند و به صورت خودسرانه کار را شروع می کنند و زمانی که کیفیت کار بد بود، استدلال آنها این است که ما قرارداد را در مرکز امضا کردیم و به آنها پاسخگو هستیم." آقای نعیمی می گوید برای جلوگیری از این مشکل، نگرانی اش را با وزارتخانه های مسئول در میان گذاشته است. به گفته او اخیرا حکومت تصمیم گرفته که قرارداد پروژه ها پس از این در ولایات صورت گیرد و نه در پایتخت. هر چند انتقاد از کیفیت و شیوه اجرای طرحهای بازسازی در افغانستان تازگی ندارد، اما به نظر می رسد که این بار مقامهای محلی در خوست خود لب به انتقاد گشوده اند که پیش از این انتقادهای دیگران را در این مورد کمتر می شنیدند.

ساکنان ولایت خوست هم نسبت به سطح پایین کیفیت برخی از پروژه ها انتقاد کرده اند. برخی از شهروندان در خوست از جاده ای که شهر خوست را با بندر غلام وصل می کند، به عنوان نمونه طرح "بدکیفیت" نام برده اند که به گفته آنها این جاده در مدت کوتاهی دو بار تخریب شده است.

از سویی هم انتقادهایی علیه توانایی های تشکیلات اداره های دولتی در خوست مطرح بوده است و هنوز در شماری از ولسوالی های (شهرستانهای) خوست شعب نهادهای دولتی فعال ندارد.

والی خوست کمبود توانایی تشکیلات ولایت را با سطح پایین ظرفیتهای کاری در نهادهای دولتی می داند. به نظر آقای نعیمی، توانایی کاری ماموران در ادارات تحت فرمان او برای ارائه خدمات به مردم کافی نیست.

حق نشر عکس AFP
Image caption خوست از ولایتهای ناامن افغانستان شمرده می شود و شماری از سربازان ناتو در آنجا مستقر شده اند

والی خوست راه حل این مشکل را در گسترش تشکیلات اداری ولایت خود می داند.

خوست از لحاظ دسته بندی ولایتهای افغانستان، در ردیف "درجه سوم" قرار می گیرد و مقامهای این ولایت گفته اند منابعی که بر اساس مقررات دسته بندی ولایتی در اختیار آنها قرار می گیرد، پاسخگوی نیازمندی های ساکنان این ولایت نیست.

این در حالی است که هنوز سرشماری در افغانستان صورت نگرفته و آمار دقیقی در مورد میزان جمعیت و مناسب بودن و یا عدم تناسب تشکیلات اداری در این کشور هم وجود ندارد.

پیش از این شماری از ولایتهای دیگر و از جمله ولایت بامیان هم خواستار ارتقای دسته بندی ولایتی خود شده، اما دولت پاسخ مثبتی به این درخواستها نداده است.

بامیان هم ولایتی "درجه سوم" است.

مطالب مرتبط