شماری از اعضای کابینه کرزی با نو عروس شکنجه شده، دیدار کردند

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

سحرگل، دختر پانزده ساله ای که قربانی خشونت خانوادگی شده است، برای درمان به کابل منتقل شده و شماری از اعضای کابینه از او عیادت کردند.

پلیس بغلان در شمال افغانستان، هفته گذشته سحرگل را که چند ماه قبل عروسی کرده بود، از یک زندان خانگی نجات داد.

آن گونه که گفته شده، او به مدت شش ماه در یک اتاق تاریک زندانی و از سوی شوهر و اعضای خانواده شکنجه شده است.

آثار شکنجه در بدن این دختر دیده می شود و حتی ناخن های او هم کشیده شده اند.

او حالا در بیمارستانی در شهر کابل تحت درمان است و روز شنبه، ۱۰ جدی ثریا دلیل، سرپرست وزارت صحت (بهداشت)، حسن بانو غضنفر وزیر امور زنان و شماری دیگر از مقام های دولت افغانستان به دیدارش رفتند.

مراقبتهای ویژه

خانم دلیل گفت که سحرگل در بخش مراقبت های ویژه بیمارستان تحت درمان قرار گرفته است.

سرپرست وزارت صحت گفت: این دختر رنج دیده به آرامش نیاز دارد.

Image caption ثریا دلیل گفت که سحر گل نه تنها از لحاظ فیزیکی بلکه از لحاظ روانی هم به شدت آسیب دیده است

او افزود که این دختر برای چندین ماه از غذای کافی محروم بوده و حالا بیمارستان غذا درمانی را همراه با تزریق خون به بدن او آغاز کرده است. خانم دلیل گفت که او در حال حاضر کم خون است.

سرپرست وزارت صحت افزود که سحرگل نه تنها از لحاظ فیزیکی بلکه از لحاظ روانی هم به شدت آسیب دیده است. به گفته خانم دلیل، ممکن است درمان سحرگل چندین هفته طول بکشد.

حسن بانو غضنفر، سرپرست وزارت امور زنان گفت سحرگل بصورت وحشتناک شکنجه شده است اما حالا در وضعیت بهتری قرار دارد. او افزود: "سحرگل نمی تواند به بعضی از سوالات پاسخ بدهد. از لحاظ روانی کاملا آماده حرف زدن نیست. جوابهای بعضی از سوالات را به صورت ضد و نقیض می دهد."

سرپرست وزارت امور زنان افزود که او از مقام های ارشد دولتی خواسته که برای دستگیری عاملان شکنجه سحرگل و از جمله شوهر او، تلاشهای جدی به خرج داده شود و مجازات سنگینی برای آنها در نظر گرفته شود.

در حال حاضر شوهر سحرگل فراری است و دستگیر نشده است.

دختر پانزده ساله در عقد مرد سی ساله

سحرگل هنوز در رؤیاهای کودکانه اش غرق بود که به اجبار سر سفره عقد یک مرد سی ساله نشست. خشونتی که خشونتهای بیشتری را به دنبال داشت.

سحرگل به پلیس گفته است که شوهرش قصد داشت او را وادار به روسپیگری کند، اما خودداری سحرگل از این درخواست باعث شد که شوهرش او را شکنجه کند.

Image caption حسن بانو غضنفر گفت که او از مقامهای ارشد دولتی خواسته که برای دستگیر علاملان شکنجه سحر گل تلاش کنند

در افغانستان دختران زیادی هستند که در سن و سال او به "خانه بخت" می روند ـ پدیده ای که اکثرا خشونت های خانوادگی را به دنبال دارد و اعتراض فعالان حقوق زنان را برانگیخته است.

خشونت علیه زنان در افغانستان قصه تازه ای نیست. در سالهای اخیر تلاش هایی صورت گرفته که از میزان این خشونتها کاسته شود. از وضع قوانین گرفته تا تلاشها برای اصلاح دیدگاه سنتی نسبت به زنان. اما بعید به نظر می رسد که این تلاش ها به این زودی ثمر دهد.

مطالب مرتبط